„V našem kraji přibývá spoluobčanů, kteří vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu již potřebují pravidelnou pomoc. V současné době proto nutně potřebujeme navyšovat kapacity sociálních zařízení, a reagovat tak na zvýšenou poptávku po těchto službách v našem kraji. Pro zachování jejich dostupnosti potřebujeme v následujících letech vybudovat dalších téměř tisíc nových lůžek. Těší mě, že se nám tento cíl daří naplňovat, což právě dokazuje dokončení stavby v Tmavém Dole. Pro naše babičky a dědečky vytváříme důstojná prostředí, ve kterých najdou své nové domovy,“ řekl hejtman Martin Červíček.
Výstavbou budovy v Domově důchodců Tmavý Důl vznikla moderní lůžka pro klienty se sníženou soběstačností z důvodu onemocnění stařeckou, Alzheimerovou a ostatními typy demencí. „Doposud domov disponoval 100 lůžky a nyní se jeho celková kapacita navýší o 56 lůžek. Nová budova splňuje ty nejpřísnější požadavky na materiálně-technické standardy a je vybavena nejmodernějšími asistativními technologiemi,“ sdělila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za sociální oblast.
Domov důchodců v Tmavém Dole patří k největším na Trutnovsku a jeho zřizovatelem je Královéhradecký kraj. „Tuto významnou investiční akci jsme financovali z velké části ze svého rozpočtu. Celková částka dosáhla na více jak 170 milionů korun s DPH, kdy Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR poskytlo dotaci 65 milionů korun. V minulém týdnu stavba úspěšně prošla všemi testy a splnila podmínky pro ukončení zkušebního provozu a požádali jsme o vydání kolaudačního souhlasu,“ doplnil první náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za krajské investice.
Nová budova I. Oddělení má třípodlažní centrální část a dvoupodlažní ubytovací křídla. Ta jsou řešena jako troj trakt, kdy se uprostřed nachází komunikační prostor. Jednotlivá křídla spojuje centrální část a tvoří tak hlavní provozní tunel v každém podlaží. V této části je také schodiště a výtahy. Hlavní zdroj tepla zajišťuje soustava tepelných čerpadel. Budova má kapacitu 83 lůžek a je vybavena moderním stropním zvedacím zařízením v každém pokoji, které umožňuje bezpečnou a pohodlnou manipulaci s klienty. Projekt zahrnoval i úpravu okolí, například komunikace, chodníky a osvětlení. K dispozici je parkoviště s 52 parkovacími stáními.
Zhotovitelem stavby je sdružení Společnost STYLBAU – BAK, kde vedoucím společníkem byla firma STYLBAU s.r.o. a společníkem BAK stavební společnost, a.s. Projekt od studie proveditelnosti až po předání uživateli zajišťoval odbor investic Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a dotaci ke krajské investici zajišťovalo Centrum investic, rozvoje a inovací (CIRI).
Královéhradecký kraj aktuálně realizuje i další stavby domovů pro seniory, a to v Opočně, Borohrádku a Žacléři. Do roku 2026 hodlá kraj investovat do sociálních zařízení přes dvě miliardy korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV