„Jednání tripartity je skvělou platformou pro to, abychom se navzájem informovali a definovali konkrétní problémy a diskutovali jejich řešení, případně jsme z pozice krajské samosprávy apelovali výš na úroveň vlády. Diskutovali jsme především energetickou situaci, která se dotýká nás všech. Jsem spolu se zástupci zaměstnavatelů přesvědčen, že by vláda měla zvýšit podporu průmyslu, a to například zastropováním cen energií nejen pro domácnosti, ale také pro průmysl,“ uvedl hejtman Martin Červíček a pokračoval:
„Na úrovni kraje se nám podařilo energeticky zabezpečit krajské instituce, především školy a nemocnice, a to nákupem energií za spotové ceny. Znamenalo to nárůst o zhruba 22 % oproti loňsku, ale nepochycují o tom, že díky nastavenému úspornému režimu zajistíme nižší spotřebu, a tedy i nižší náklady.“
Královéhradecký kraj nemá ambice suplovat roli státu, jehož úkolem je systémové řešení energetické krize, ale přesto v rámci svých kompetencí pomáhá lidem i firmám prostřednictvím speciální infolinky se hlavně zorientovat v možnostech státní pomoci a řešení své individuální situace v souvislosti s nárůstem cen energií.
Kraj také vyhlásil tři nové dotační programy, na které letos vyhradil přes 15 milionů korun a v příštím roce plánuje tuto výzvu zopakovat. Krajská finanční pomoc je určená pro školy a zájmové organizace na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže a také na činnost v oblasti podpory rodin, prorodinného života a činnosti v místních komunitách, jejichž činnost je v důsledku vysoké inflace ohrožena.
„Pro příští rok je jedním z našich hlavních cílů zabezpečit v odpovídajícím rozsahu a kvalitě všechny veřejné služby, které má kraj ve své kompetenci, a tím druhým je udržení plánovaných investic v co největší možné míře,“ dodal hejtman Červíček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV