V ohrožení je od 1. července 2016 azylové bydlení pro 27 matek a 90 dětí v Brně. Domov pro matky s dětmi sv. Markéty provozuje od roku 1993 Diecézní charita Brno ve Staňkově ulici v budově pronajaté od města Brna. Charita již do budovy zainvestovala ze svého 16 milionů korun. Nyní hrozí, že od 1. července nebudou mít matky se svými dětmi kde být.
„Obdržel jsem dopis Diecézní charity Brno, kde mě informovali, že se nedaří dohodnout podmínky nájemního vztahu mezi statutárním městem Brnem a Charitou k tomuto sociálnímu zařízení a reálně hrozí, že poslední dodatek smlouvy vyprší k 30. 6. 2016. Znamenalo by to, že by domov přestal fungovat ve Staňkově ulici a bude ohroženo vykonávání této služby, což by následně znamenalo pro Charitu možnost ztráty registrace služby krajským úřadem, jenž je registračním místem pro poskytování sociální služby v kraji,“ uvedl hejtman Michal Hašek s tím, že toto je ukázka, kam až zavedla koaliční krize řešení aktuálních problémů v Brně.
„Radnice chce nyní zvednout nájemné z 275 tisíc korun na 1,852 milionu korun ročně. Služby využívá 27 matek a 90 dětí, považuji za neseriózní a nepřijatelné ze strany města vyhrožovat okamžitým ukončením nájmu k 30. 6. 2016. To by fakticky znamenalo likvidaci azylového domova a této služby,“ sdělil hejtman Michal Hašek.
Ten se proto rozhodl navrhnout vedení kraje hledání okamžité pomoci. „Budeme hledat alternativní řešení umístění domova v majetku Jihomoravského kraje na území města Brna, pokud nedojde k dohodě Brna a Charity. Matky a děti se nesmí stát rukojmími ani obětmi vleklé krize Vokřálovy koalice v Brně,“ sdělil hejtman.
Jak upozornil hejtmanův náměstek Marek Šlapal, problém je komplikovaný nejen tím, že hrozí, že by matky se svými dětmi neměly kde být, ale ohrožený je také individuální projekt, ze kterého mohou poskytovatelé sociálních služeb čerpat 260 milionů korun.
„Diecézní charita Brno, respektive její služba domov sv. Markéty, spadá do služeb, které mohou čerpat individuální projekt, kde máme na dva a půl roku 260 milionů korun. Pokud by nemohli doložit nájemní smlouvu, museli by být vyloučeni z žádostí o finanční podporu. V Jihomoravském kraji není jiný domov, který by konkuroval, takže by asi 20 milionů korun propadlo. Navíc bychom o peníze přišli vlastně dvakrát, protože bychom je nemohli využít jinde a navíc bychom po znovuzajištění služby museli peníze poskytnout z ministerských a krajských zdrojů,“ objasnil Marek Šlapal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV