Hejtman Hašek: Jsem pyšný. Záchranáři budou moci poskytovat neodkladnou pomoc bez ohledu na státní hranici

22.01.2016 4:29 | Zprávy

Záchranáři z České republiky i Rakouska budou moct zasahovat na obou územích.

Hejtman Hašek: Jsem pyšný. Záchranáři budou moci poskytovat neodkladnou pomoc bez ohledu na státní hranici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Záchranáři z Jihomoravského a Jihočeského kraje a také z Vysočiny už brzy budou moct zasahovat ve spolkových zemích Rakouska - v Dolním a Horním Rakousku. A naopak. Umožní jim to podepsaná Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Rakouskem o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Tu ve čtvrtek 21. ledna 2016 podepsali ministr zdravotnictví  Svatopluk Němeček a náměstek rakouské ministryně zdravotnictví Clemens Martin Auer.

Podepsaný dokument musí potvrdit ještě oba parlamenty, potom budou kraje ladit konkrétní pravidla.

"Jsem pyšný na to, že se i díky snaze Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska -díky Erwinu Pröllovi - podařilo po ročních jednáních přesvědčit obě vlády o užitečnosti této smlouvy ČR a Rakouska. Po ratifikaci parlamenty a po uzavření realizačních dohod spolkových zemí a krajů, na té mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem už pracujeme, budou moci neodkladnou pomoc pacientům poskytovat oba záchranné systémy bez ohledu na státní hranici, tedy záchranky pozemní i letecké. Každý jeden zachráněných život v česko-rakouském příhraničí bude stát za toto úsilí," sdělil hejtman Jihomoravského kraje, jenž ocenil i fakt, že smlouva se podepsala ve vlajkové lodi jihomoravského zdravotnictví, Nemocnici Znojmo.

Jak uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ratifikace smluv by měla být bez větších odkladů.  "Podpisem smlouvy však administrativní úkony nekončí. České i rakouské partnery čeká náročnější vyjednávání. Kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský se musí s Horními a Dolními Rakousy shodnout na konkrétních pravidlech spolupráce. V ujednáních, která uzavřou, se budou muset vypořádat s odlišnostmi systému v obou zemích, s rozdílnou strukturou přednemocniční péče, s otázkami ohledně úhrady a odpovědnosti," uvedl Němeček.

Náměstek rakouské ministryně je rád, že dohoda pomůže záchranářům v tom, aby mohli pomáhat. "Hranice blokují myšlení a hlavu. My ale umožňujeme těm, co jezdí s modrými světly, aby pomáhali lidem. Ať už je to Rakušan nebo Čech," uvedl Auer.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Kam kráčí nová evropská komise?

19:06 Konečná (KSČM): Kam kráčí nová evropská komise?

Včerejší slyšení Teresy Ribera, kterého jsem se účastnila, mě příliš neuklidnilo a nemělo by nechat …