Chápu, že každý z kandidátů na hejtmany v jednotlivých krajích bude chtít využít před volbami příležitosti prezentovat svoje záměry a plány, ale také ukázat prstem na to, co se v „jejich“ regionu nedaří. Nerad bych ale, aby čtenáři dostali informace nepřesné a zavádějící.
Těší mě, že kandidátka na hejtmana v Karlovarském kraji Jana Vildumetzová chce pokračovat v tom, co se nám dnes velmi úspěšně daří – a sice komunikovat s občany a jejich zástupci a sbírat podněty, které se potom dále přenášejí na členy Rady kraje a úředníky. Od svého nástupu do funkce jsem v neustálém kontaktu se starosty, snažil jsem se za tu dobu navštívit i ty nejmenší obce na okrajích regionu a řada věcí, které občany tížily, se díky tomu okamžitě řešila.
Co kraji paní Vildumetzová vyčítá, jsou ale dluhy – nevím, kde čerpala čísla přepočtu příjmu na jednotlivého občana, podstatný je počet obyvatel v kraji a nelze srovnávat s ostatními regiony. Kraj má aktuálně nesplacené jistiny úvěrů v celkové výši okolo 869 milionů korun – zatímco v roce 2012 to bylo okolo 2 miliard korun. Jak je patrné, daří se nám závazky velmi dobře a zodpovědně splácet. Ale podstatné je, proč tyto závazky vznikly – úvěry si kraj vzal na zajištění financování projektů podporovaných z fondů EU a spolufinancovaných z krajského rozpočtu (dnes cca 300 mil. Kč), dále jde o úvěr na financování projektu Pavilonu akutní medicíny Karlovarské krajské nemocnice (cca 322 mil. Kč) a úvěr na stavbu sídla záchranky (cca 40 mil. Kč) a kraj dále splácí návratnou finanční výpomoc od MF ČR (cca 206 mil. Kč). Je samozřejmě možné nebrat si úvěr a nemít dluh, čerpat jen z prostředků kraje – to ale znamená nerozvíjet dopravní infrastrukturu, nekupovat nové přístroje do nemocnic, neopravovat školy a nefinancovat sociální služby – protože na to všechno kraj mít jednoduše nemůže. Z mého pohledu (a doufám, že nejen z mého) to rozhodně není šťastná cesta, protože v tomto případě hospodaření bez dluhu není hospodařením ve prospěch obyvatel regionu.
Pozastavím se i nad spojením image kraje s kauzou ROP Severozápad – jak známo, ROP Severozápad byl společný program pro kraje Karlovarský a Ústecký, pochybení se prokázala během šetření na ústecké straně. Navíc náš kraj byl jedním z regionů, které nejlépe dokázaly využít příležitost čerpat evropské finance – ostatně máme v kraji dvě nové školy a ostatní rekonstruované, tři dopravní terminály, moderní přístrojové vybavení v nemocnicích napříč krajem, nové silniční obchvaty a další stavby, obce si za peníze z EU dokázaly vybudovat sportovní haly, kulturní sály, upravit veřejná prostranství…
Nízká účast ve volbách, o které se J. Vildumetzová také zmiňuje, je určitě k zamyšlení pro všechny strany, ale nemyslím si, že by ji způsobilo rozčarování z politiky na krajské úrovni, lidé spíše neměli potřebu se vyjádřit, více je zajímají komunální nebo parlamentní volby. A paní kolegyni bych na závěr ujistil, že z krajské pozice nelze řešit reorganizaci policie, ani vyšetřování korupčních kauz, to vedení kraje nepřísluší. Spíše se pojďme soustředit na to, co řešit můžeme a náš kraj to potřebuje: na pokračování zabezpečení škol a domovů pro seniory, na další potřebné opravy silnic a na dokončení obnovy nemocnic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV