Hejtman Kuba: Podpora místních producentů a zajištění kvalitních potravin mají smysl

27.08.2024 8:19 | Monitoring

Jihočeské tržiště, které bylo spuštěno v září 2022, dosáhlo ve školním roce 2023/2024 rekordního obratu přes 11 milionů korun. Kromě školních jídelen se do projektu nově zapojilo i devět domovů seniorů, což výrazně přispělo k nárůstu poptávky po místních produktech.

Hejtman Kuba: Podpora místních producentů a zajištění kvalitních potravin mají smysl
Foto: Hana Brožková
Popisek: Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje

Na tržišti nyní nakupuje 45 školních jídelen, z toho 34 zřizovaných krajem. Počet prodejců potravin vzrostl na 68 a nabídka produktů se rozšířila na 2 247 položek. Nejaktivnějším nakupujícím byl, stejně jako v loňském roce, Dětský domov, Základní škola a Školní jídelna Horní Planá.

Ve srovnání s předchozím školním rokem 2022/2023, kdy obrat činil 5 981 594 Kč a na tržišti nakupovalo 36 školních jídelen a 58 prodejců, je to výrazný nárůst. Počet objednávek vzrostl z 4 164 na 7 991. Největší zájem byl o hovězí, vepřové a kuřecí maso, ryby (pstruh, sumeček africký), divočinu (kančí, srnčí), uzeniny, vejce, mléčné výrobky, máslo, jablka, hrušky, mošty, brambory, mrkev, cibuli, zelí, sádlo a koření.

„Tento úspěch je důkazem, že podpora místních producentů a zajištění kvalitních potravin pro naše školy a domovy seniorů má smysl,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. „Ve srovnání s loňským rokem jsme zvýšili obrat téměř dvojnásobně na 11 078 000 Kč a z celkového počtu 50 školních jídelen zřizovaných krajem nakupuje na tržišti 34, což představuje 68 %. Je skvělé že můžeme přispět k rozvoji regionální ekonomiky a zdraví našich obyvatel. To je také cíl Jihočeského tržiště,“ dodal hejtman.

Jihočeský kraj zřizuje celkem 73 školních jídelen, z toho je 23 školních jídelen-výdejen, do kterých se jídlo pouze dováží. Nejvíce se nakupuje v oblastech, kde jsou dodavatelé schopni plnit dodávky produktů.

„Jedná se o velká města jako jsou České Budějovice, Písek, Tábor, Český Krumlov, Blatná, Jindřichův Hradec a Třeboň,“ upřesnila ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Naopak v okrajových částech kraje, jako jsou Kaplice, Nové Hrady, Suchdol nad Lužnicí a další, je zájem nižší. „Důvodem jsou často logistické problémy a menší počet strávníků. Naším cílem je tyto oblasti více podpořit a zlepšit dostupnost regionálních potravin i tam. Mrzí mě, že se na tržišti se nedaří rodinným pekárnám. Mají sice výborné pečivo, ale pro školní jídelny drahé,“ dodala Šťastná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích