Hejtman Netolický: Každý opuštěný areál je pro obec katastrofou. Ekologická zátěž je v Brněnci mimořádně závažná

13.08.2016 19:30 | Zprávy

Bývalá Schindlerova továrna, pozdější Vitka v Brněnci, by se v budoucnu mohla stát památníkem obětem holokaustu. Alespoň takový je plán Nadačního fondu Šoa a Oskara Schindlera, který jej ve čtvrtek představil na tiskové konferenci za účasti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Právě Pardubický kraj v minulosti za přispění Státního fondu životního prostředí nechal odstranit povrchové odpady a nyní se připravuje na kompletní sanaci areálu.

Hejtman Netolický: Každý opuštěný areál je pro obec katastrofou. Ekologická zátěž je v Brněnci mimořádně závažná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

„Každý opuštěný areál je pro obec katastrofou. Ekologická zátěž je v Brněnci navíc mimořádně závažná a díky problémům bývalého vedení nemá obec dostatečné finanční prostředky na odstranění stávajícího brownfieldu. Proto jsme koncem minulého roku odstranili povrchové nebezpečné odpady a v současné době připravujeme analýzu rizik a následnou sanaci areálu ležícího v blízkosti vodního zdroje pro město Brno. Samotnou sanaci bychom mohli zahájit kolem roku 2018,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Jsem rád, že v nadačním fondu nacházíme jasného partnera na řešení budoucnosti areálu. Oskar Schindler může být vnímán jako kontroverzní postava, ale i přesto je od roku 2007 zařazen mezi významné osobnosti našeho kraje. Celý památník se může stát unikátní připomínkou doby nesvobody, jelikož i temnou minulost si musíme neustále připomínat,“ dodal hejtman Martin Netolický za přítomnosti předsedy správní rady fondu Jaroslava Nováka, bývalého ředitele společnosti Vitka Brněnec Františka Olberta, starosty obce Radoslava Kašpara a dalších hostů.

Oskar Schindler zaměstnával ve svém podniku za druhé světové války židovské pracovníky převezené z Polska, čímž zachránil před jistou smrtí více než 1000 lidí. Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka, která se v roce 2004 dostala do insolvence. Areál koupila firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. Ta v roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena. Areál v únoru letošního roku získala v dražbě společnost Česká pozemková z Liberce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šulda (KSČM): Další nehoráznost z vládní dílny

4:31 Šulda (KSČM): Další nehoráznost z vládní dílny

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na vládní návrh novely trestního zákoníku