Hejtman Netolický: Připravujeme projekty pro čerpání eurofondů za deset miliard

08.08.2021 9:31 | Zprávy

Již v roce 2019 zahájil kraj přípravu na programové období 2021+ shromažďováním projektů, které mají ambici získat podporu z evropských fondů. Krajské portfolio nyní čítá celkem 155 projektů ve výši přes deset miliard korun.

Hejtman Netolický: Připravujeme projekty pro čerpání eurofondů za deset miliard
Foto: Archiv SOCDEM
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

„Seznam projektů včetně jejich harmonogramů a zdrojů financování byl průběžně aktualizován i se zřetelem na jejich finanční aspekty. Projekty musí být řádně a včas připraveny tak, aby měly šanci obstát a získat z fondů Evropské unie dotaci na realizaci. Všechny gesční odbory krajského úřadu udělaly veliký kus poctivé práce. Je to však teprve začátek, protože nyní je potřeby dovést projekty ke zdárné realizaci a získání evropských peněz,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Jedná se o projekty uplatnitelné v Integrovaných územních investicích (ITI), v Regionálním akčním plánu (RAP), v individuálních výzvách nebo v dalších nových programech a finančních nástrojích. Mezi ně se řadí například ReactEU, Modernizační fond nebo Národní plán obnovy,“ doplnil hejtman.

Do ITI 21+ byly vybrány projekty pro oblast kultury, IT a sociální oblast. „Prioritou je pro Pardubický kraj projekt Zámek Pardubice. U projektu Archeodepozitáře a pracoviště pro Východočeské muzeum v Pardubicích doufáme ve využití individuálních výzev,“ uvedl Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.

„V rámci Regionálního akčního plánu Pardubického kraje se pak projekty zaměřují především na oblast středoškolského vzdělávání a speciálních škol, ale také na dopravu, sociální služby nebo zdravotnickou záchrannou službu,“ upřesnil Ladislav Valtr. Jedním z řady projektů je například projekt části Areálu Perla v Ústí nad Orlicí, ve kterém by měla v budoucnu sídlit Střední škola uměleckoprůmyslová. Areál je navíc zařazen mezi brownfieldy a splňuje kritéria pro podporu i z Národního plánu obnovy.

„Součástí portfolia jsou také projekty v rámci programu Interreg Česká republika - Polsko, které řeší rozvoj území po obou stranách hranice. V tomto případě je naším cílem sestavit takové projekty, které budou mít maximální synergický přeshraniční efekt,“ dodal radní Ladislav Valtr.

Prioritou je v případě česko-polské spolupráce doprava, cestovní ruch, ale také integrovaný záchranný systém a životní prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…