Vylepšit zázemí pro studenty odborných předmětů tak, aby odpovídalo požadavkům současných standardů, má za cíl další z projektů Center odborného vzdělávání. Tentokrát se zaměří na Střední školu Semily. Většinu nákladů pokryjí evropské dotace. Část uhradí ze svého kraj.
„Vybavení učeben a dílen střední školy je převážně zastaralé a neodpovídá současným požadavkům,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Proto jsme se rozhodli k úpravám prostor. Začneme zbouráním dřevěné stavby, která je součástí školního areálu. Na jejím místě vznikne nová zděná budova stejného půdorysu.“
Studenti oborů instalatér, elektrikář, zedník a požární ochrana se budou učit v nových dílnách a odborných učebnách s pomocí nového vybavení a pomůcek. V původních zděných budovách dojde k rekonstrukci sociálních zařízení a v dílně pro truhláře a tesaře přibydou dřevoobráběcí stroje i speciální nářadí. Stávající budova školy a nově vybudované dílny budou propojeny.
Všechny pozemky, na kterých úpravy proběhnou, jsou ve vlastnictví Libereckého kraje. „Předběžné celkové výdaje by měly vyjít na 91.389.525 korun včetně DPH, z čehož příprava projektu přijde na 3.246.000 korun, samotné stavební práce a dodání vybavení na 88.143.525 korun. Pětaosmdesát procent finančních zdrojů má jít ze strukturálních a investičních fondů Evropské unie, konkrétně Integrovaného regionálního operačního programu. Kraj se bude podílet 15 procenty ze svého rozpočtu. Pokud vše vyjde, hotovo by mělo být v roce 2024,“ dodal Ulvr.
Kvalitní výuku středoškolských studentů podporuje Liberecký kraj dlouhodobě. „Nyní navazujeme na úspěšné projekty, jejichž příprava začala v roce 2015. Podařilo se zmodernizovat a otevřít již 7 z 8 plánovaných Center odborného vzdělávání za zhruba 600 milionů korun,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. Centra odborného vzdělávání vznikla například na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v Turnově, na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově nebo Integrované střední škole ve Vysokém nad Jizerou. Projekt Centra odborného vzdělávání řemesel na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou bude dokončen letos na podzim. „Na základě zkušeností se stavbou v jablonecké Podhorské ulici se více jako samospráva věnujeme především přípravné fázi a diskutujeme o obsahu projektů,“ dodal hejtman Půta.
Do budoucna by se měli lepších podmínek pro studium dočkat také žáci Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou, Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci a Střední zdravotnické školy v Turnově. Další dvě školy jsou nyní ve fázi posouzení jejich zařazení mezi projekty Center odborného vzdělávání a zahájení přípravy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Milá Katko,
Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?
Další články z rubriky
9:15 Havlíček (ANO): Trpělivost už došla i voličům
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k státnímu rozpočtu pro rok 2025
- 8:19 Sláma (Trikolora): Rok 2025 může být rokem naděje
- 7:17 Ministr Stanjura: Mou zodpovědností je dodržet plánovaný deficit
- 6:23 Hrnčíř (SPD): Emisní povolenky zlikvidují evropský průmysl
- 4:31 KSČM: Čeští komunisté se stali evropským hlasem tisíců politických vězňů na Ukrajině
- 23:08 Kocmanová (Piráti): Kdo byl odposloucháván, má právo se to zpětně dozvědět