Hejtman Šimek: Byl jsem na místech, která byla postižena ptačí chřipkou

23.06.2017 14:05 | Zprávy

710 tisíc korun z krajského rozpočtu pro malochovatele za škody způsobené ptačí chřipkou.

Hejtman Šimek: Byl jsem na místech, která byla postižena ptačí chřipkou
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Celkem 710 tisíc korun z rozpočtu kraje směřuje na doplacení nákladů vzniklých občanům na Ivančicku a Moravskokrumlovsku v rámci mimořádných veterinárních opatření v lednu tohoto roku. Rozhodlo o tom jihomoravské zastupitelstvo na svém zasedání 22. června 2017.

„Byl jsem na místech, která byla na začátku tohoto roku ptačí chřipkou postižena, a pro některé zejména starší obyvatele byla tato událost velmi citlivá. Už tehdy jsem slíbil, že pokud nebudou náhrady v dostatečné výši, kraj těmto lidem pomůže. Rozhodli jsme se dorovnat drobným chovatelům rozdíl mezi kompenzacemi od Ministerstva zemědělství a reálnou hodnotou drůbeže. Peníze půjdou k jednotlivým chovatelům prostřednictvím obcí s rozšířenou působností,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Městu Ivančice jako obci s rozšířenou působností bude poskytnut dar ve výši 536 060 korun, který bude použit na doplacení nákladů, které vznikly občanům žijícím v Ivančicích a jejich městských částech, v Oslavanech a v obci Nová Ves v důsledku realizace mimořádných veterinárních opatření. Tyto náklady nebyly chovatelům uhrazeny státem v požadované výši. Poskytnuté prostředky následně město Ivančice vyplatí jednotlivým příjemcům. Obdobně město Moravský Krumlov obdrží dar ve výši 174 000 korun, který bude taktéž použit na doplacení nákladů, které vznikly občanům žijícím ve městě Moravský Krumlov, respektive v jeho městských částech.

V lednu byly některé obce na Ivančicku a Moravskokrumlovsku zasaženy nebezpečnou nákazou aviární influenzy. Na tuto událost reagovala Státní veterinární správa ČR vydáním mimořádných opatření spočívajících ve zlikvidování drůbeže nakažené ptačí chřipkou a v přijetí ochranných postupů souvisejících s nákazou. Následně si chovatelé takto zlikvidované drůbeže prostřednictvím obcí mohli požádat Ministerstvo zemědělství o náhradu vzniklých nákladů. Chovatelům zvířat postižených nebezpečnou nákazou však nebyly s odvoláním na platné ceníky ministerstva vyplaceny skutečné náklady spojené s obnovou malochovů. Ty jsou podle dostupných ceníků prodejců drůbeže při zakoupení nové nosnice a chovné slepice o 70 korun vyšší než přiznává ministerstvo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová (ANO): Byrokracie a nesmyslně nastavená zelená politika budou dál bujet

17:02 Pokorná Jermanová (ANO): Byrokracie a nesmyslně nastavená zelená politika budou dál bujet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové Evropské komisi.