Hlubuček (STAN): Chceme zapojit Pražany do společného úsilí v oblasti klimatu

17.11.2021 7:37 | Zprávy

Na závěrečné konferenci projektu SCORE v Turíně budou představeny nové přístupy k využití energie pro místní orgány i domácnosti s nízkými příjmy

Hlubuček (STAN): Chceme zapojit Pražany do společného úsilí v oblasti klimatu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Petr Hlubuček, náměstek primátora Hřiba, člen STANu

Výzkumné a pilotní projekty v oblasti komunitní obnovitelné energie v České republice, Itálii a Německu budou prezentovány na mezinárodní konferenci v Turíně už ve středu 17. a ve čtvrtek 18. listopadu 2021.  Evropský výzkumný projekt SCORE vypracoval řešení, jak lze dosáhnout využívání tepla v místě jejich výroby, což by přispívalo k vyšší ochraně klimatu. Do projektu je zapojeno také hlavní město Praha pod vedením Evropské univerzity Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou.

Odborníci z oblasti vědy, průmyslu, místních orgánů a politiky představí a prodiskutují různé modely účasti ve společenstvích na mezinárodní konferenci v Turíně (Itálie) 17. a 18. listopadu 2021. Pilotní projekty hlavního města Prahy, piemontského údolí Susa (Piemont/Itálie) a Essenu (Porúří/Německo) zde budou prezentovány jako příklady ekologického řešení v této oblasti. Obdobné projekty se v současné době uskutečňují také v řadě dalších evropských měst a regionů.

V oblasti udržitelné energetiky a budov si Praha klade mj. za cíl snížení spotřeby tepla a plynu o 15 % a až 60% snížení emisí CO2 u dodávek elektřiny a tepla. Preferována je přitom výroba energie z obnovitelných zdrojů na území města. Až 23 tisíc budov proto bude osazeno solárními a kogeneračními zdroji elektřiny. Prostředkem k tomu bude také nedávno založené Pražské společenství obnovitelné energie.

„Naším cílem je, v souladu s Klimatickým plánem, zapojit Pražany, obecní i soukromé společnosti, výzkumné ústavy, univerzity a občanská sdružení do společného úsilí v oblasti klimatu,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

„Do transformace energetiky je dnes v Evropě zapojeno méně než 15 procent občanů. Urychlení transformace energetiky a posílení místní ochrany klimatu vyžaduje rychlou změnu. Výsledky našeho výzkumu a příklady z Prahy, Essenu a údolí Susa ukazují, co je třeba a jak to udělat,“ popisuje Jens Lowitzsch z Evropské univerzity Viadrina.

Online účast na konferenci v anglickém jazyce 17. a 18. listopadu je bezplatná. Program a registrace ZDE.

Revidovaná směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie (RED II) tyto projekty v oblasti energetiky občanů usnadňuje. Členské státy EU připravují zavedení směrnice do místní legislativy. Směrnice mimo jiné vymezuje práva a povinnosti pro společenství komunitní energetiky. Směrnice podporuje zapojení samospráv i domácností s nízkými příjmy do obnovitelné energetiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

22:01 Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nápadu zrušit ministerstvo školství