Hojgr (Soukromníci): Vláda a vztah k soukromníkům. Zase nic a jen marketinkové sliby

18.10.2019 13:03 | Zprávy

Dne 27. června 2018 schválila vláda Andreje Babiše finální verzi Programového prohlášení vlády České republiky. Po více než roce se k němu vraťme a podívejme se očima soukromníků, živnostníků.

Hojgr (Soukromníci): Vláda a vztah k soukromníkům. Zase nic a jen marketinkové sliby
Foto: Soukromníci
Popisek: STRANA SOUKROMNÍKŮ ČESKÉ REPUBLIKY

Už z obsahu Programového prohlášení vlády ČR je patrné, že pro tuto vládu jsou soukromníci a živnostníci pouze ti, kteří podle Babiše podváděli s daněmi, které ČR nepotřebuje, protože potřebuje jen obří kolosy a podle současných kroků Babiše a jeho vlády je potřeba je stále kontrolovat, komplikovat jim jejich činnosti, a když se to hodí, tak šikanovat. To mj. vyplývá i z obsahu programového prohlášení, které má tyto kapitoly:

  • Preambule a zásadní priority vlády
  • Finance a hospodaření státu
  • Sociální politika a zaměstnanost
  • Digitální Česko
  • Vzdělávání, věda a výzkum
  • Doprava
  • Obranná politika a Armáda České republiky
  • Vnitřní bezpečnost a veřejná správa
  • Právo a spravedlnost
  • Zahraniční politika a Evropská unie
  • Kultura
  • Zdravotnictví
  • Průmysl a obchod
  • Veřejné investice, regionální a místní rozvoj
  • Zemědělství
  • Životní prostředí
  • Sport

Jak je patrné, o soukromém a živnostenském podnikání ani slovo.

Ve snaze nalézt alespoň malý náznak vztahující se k soukromníkům a živnostníkům, musíme velmi pečlivě projít celé prohlášení, abychom v kapitole Průmysl a obchod nalezli alespoň zmínku o malých a středních podnicích. A tam se dočteme že:

„Vláda podnikne další kroky směřující k maximálnímu snižování administrativní zátěže pro podnikatele. Podpoříme proto koncentraci elektronické komunikace mezi státem a podnikateli do jednoho místa. Budeme usilovat o sladění lhůt účinnosti legislativních změn a zajistíme, aby zákonné lhůty stejně jako podnikatelé musely dodržovat i státní úřady. Podnikatelé budou zdarma a přehledně informováni o povinnostech vyplývajících z platné legislativy a zároveň o všech nástrojích podpory podnikání nabízených rezorty a státními agenturami.“

Chybí však termín, kdy a způsob jak. Snižování administrativní zátěže nikdo ze soukromníků a živnostníků nezaznamenal. A další vlny EET nejsou způsobem snižování administrativní zátěže. Ale pouze povýšeneckým a arogantním přístupem vlády k soukromníkům, dalším zvýšením provozních nákladů a možností pro další šikanu. Tak jak tomu nasvědčují některé zkušenosti z praxe s kontrolním hlášením a postupy FÚ.

K soukromníkům a živnostníkům by se mohl vztahovat i bod, kde je psáno:

„Prosazujeme stabilní a předvídatelné daňové prostředí. Změny soustavy daňových zákonů budou prováděny pouze několika málo souhrnnými novelami.“

Jak jsme však u A. Babiše zvyklí, co je psáno (nebo jím řečeno) NENÍ dáno. A tak zbývá jen se hořce pousmát.

Stejně je tomu u dalšího marketinkového slibu:

„Realizujeme projekt MOJE daně s cílem zjednodušit správu daní a daňový systém. Spustíme internetový daňový portál, který zajistí ucelený přehled o daňové historii poplatníka, umožní podání při správě daní a bude nabízet „předvyplněná daňová přiznání.“

Zde už to je na hlasitý smích. Ten může doprovázet čtení i dalších dvou bodů:

„Tato vláda nebude do státní správy dosazovat politické nominanty, naopak státní správu otevře a odpolitizuje.“

„Ve snaze nalézt maximální možný konsenzus je vláda připravena do plnění priorit vlády a programového prohlášení zapojit i odborníky opozice, zástupce sociálních partnerů, profesní a zájmová sdružení a organizace i územní samosprávy. Vláda současně prohlašuje, že bude vycházet vstříc kontrole ze strany Parlamentu České republiky, kterému je ze své činnosti odpovědná.“

Pokud se soukromníci, živnostníci, drobní zemědělci a OSVČ nechtějí smířit s rozporem mezi sliby a denní realitou, kterou je absolutní nezájem této vlády podporované KSČM o ně, jejich životní a podnikatelské podmínky, zvyšování daní ve snaze zalátat „socialistický a populistický rozpočet“, snahy o ovládnutí medií, justice, a každodenních našich životů, nemohou být lhostejní. Měli by posílit či podporovat stavovskou Stranu soukromníků České republiky a využít každých voleb k vyjádření názoru, podpory a snahy o změnu současného oligarchického vládního systému v ČR.

Ing. Jiří Hojgr, místopředseda Strany soukromníků České republiky

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čunek (KDU-ČSL): Za naše pohodlí platíme závislostí

15:14 Čunek (KDU-ČSL): Za naše pohodlí platíme závislostí

Přání do nového roku, publikované na svém veřejném facebookovém profilu