Na základě výsledků měření a pozorování, která se provádějí průběžně, nebyly zjištěny závady a obě nádrže tak jsou v bezpečném a provozuschopném stavu. Nádrže Vír i Mostiště jsou z hlediska technickobezpečnostního dohledu zařazené do první kategorie, proto se na nich prohlídky provádějí každoročně.
„Prohlídky napomáhají předcházet poruchám a případných škodám. Cílem je zabránit možnosti ohrožení lidských životů a majetku v důsledku případné havárie díla a vzniku zvláštní povodně. Dohled se provádí především pozorováním a prohlídkami vodního díla, měřením jeho deformací, sledováním průsaků vody a hodnocením výsledků pozorování a měření ve vztahu k určeným mezním nebo kritickým hodnotám“, uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Vodárenská nádrž Vír na řece Svratce je významným zdrojem pitné vody i z celorepublikového hlediska. Pitná voda je z ní dodávána do brněnské aglomerace a části Kraje Vysočina. Nádrž neslouží pouze vodárenským účelům, neméně důležitý je její význam ve snižování povodňových průtoků a její energetické využití. V letošním červenci byla dokončena sanace všech sedmnácti pilířů na vzdušné straně hráze.
Z nádrže Mostiště na řece Oslavě je pitná voda dodávaná do mnoha sídel okresů Třebíč a Žďár nad Sázavou. V roce 2005 byla kvůli poruchám v těsnícím jádru hráze zahájena rozsáhlá oprava této přehrady. Zároveň byl vybudován nový systém bodů pro měření vertikálních a horizontálních posunů v koruně hráze, zapojení datových kabelů z vrtů na koruně hráze a zajištění automatizovaného sledování úrovně hladiny podzemní vod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV