Jelínková (KDU-ČSL): Bytovou nouzi musíme řešit systémově

24.10.2021 14:00 | Tisková zpráva

Vyšší podpora při zřizování sociálních bytů, systematické financování sociální práce, větší investice do bytového fondu i nový zákonný rámec. To jsou podle představitelů českých obcí klíčové prvky pro řešení bytové nouze svých občanů.

Jelínková (KDU-ČSL): Bytovou nouzi musíme řešit systémově
Foto: Senát
Popisek: Šárka Jelínková (KDU-ČSL)

Své požadavky vůči zástupcům státní správy a politických stran představili na setkání, na které je pozvala do Senátu dne 21. října 2021 předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL Šárky Jelínková. Akce se účastnila a do debat se aktivně zapojila také nová lidovecká poslankyně Marie Jílková.

„Téma nedostupnosti bydlení v naší společnosti rezonuje již mnoho let. Zdá se, že v kontextu současné doby a celkové situace, v níž se dnes nacházíme, bude téma dostupného bydlení pro všechny věkové skupiny, pro všechny sociální vrstvy tématem číslo jedna,“ řekla na úvod akce senátorka Šárka Jelínková. „Naším společným cílem by mělo být najít systémové řešení těchto problémů, ač jsem si jako politička vědoma, že prosadit pomoc těm opravdu nejpotřebnějším a mnohdy stigmatizovaným lidem, není politicky vůbec jednoduché,“ sdělila dále senátorka.

Ze zkušeností přítomných obcí vyplynulo několik aspektů, které potřebuje správně fungující lokální systém sociálního bydlení mít. Obec by měla mít jasnou představu o rozsahu bytové nouze na svém území a o konkrétních lidech, jichž se problém týká – výstupy takto podrobného mapování na setkání představily zástupkyně Jihlavy, v minulosti ale proběhlo též v Brně či v Liberci. Pro ně pak musí mít připravené nejrůznější nástroje pomoci, z nichž mohou za pomoci města vybírat – tuto pomoc v řadě měst obdrží na tzv. kontaktním místě pro bydlení.

Zástupci měst a obcí se na akci shodly na potřebě systematického financování jak sociální práce a dalších měkkých nástrojů, tak investic do bytového fondu. Pomohly by též změny praxe při výplatě sociálních dávek, například zajištění jejich včasného doručení příjemcům či sjednocení pravidel pro mimořádnou okamžitou pomoc.

Klíčový je ale také patřičný zákonný rámec, který v Česku dosud chybí. Potřebujeme systémové změny, konkrétně zákon, který by řešil bydlení sociální, dostupné, i podporu v bydlení. Právě zkušenosti měst se sociálním a dostupným bydlením by mohly zákonodárcům při tvorbě nové legislativy výrazně pomoci. „Mít střechu nad hlavou přece nemůže být v naší společnosti ve 21. století nadstandardní záležitostí,“ dodává senátorka Šárka Jelínková. „Doufáme, že se nová vláda vzešlá z letošních voleb tohoto tématu zhostí a Česko se konečně dočká zákona, o němž se hovoří už více než 15 let,“ uzavírá Iva Kuchyňková z Charity ČR. Charita byla jednou ze spolupořádajících organizací této akce společně s Platformou pro sociální bydlení a iniciativou Za bydlení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!