Poslední roky se vyznačují klimatickými extrémy, mnoho zemí včetně Česka například sužují nebývalá sucha. Klima se mění a odborníci se shodují, že značnou vinu na tom nese těžba a spalování fosilních zdrojů.
Ke druhému českému Klimakempu, který se konal od středy do neděle v Louce u Litvínova a upozornil na význam klimatické spravedlnosti, se proto připojili i někteří členové a členky Zelených.
„Hnutí za klimatickou spravedlnost sílí po celém světě. Je nepřijatelné, aby uhlobaroni a další fosilní magnáti, kteří znečišťují prostředí a nevratně mění klima, královsky vydělávali na úkor přírody, nás všech i budoucích generací.
V debatách na Klimakempu zaznívalo, že k záchraně planety se musíme propojovat napříč – jako aktivistická hnutí, neziskové organizace i politické strany, a to od místní úrovně až po mezinárodní. Těší mě proto, že Klimakemp zaznamenal hojnou a pestrou účast. Jeho aktivity uvítala i řada místních, kteří musejí snášet negativní dopady těžby, zároveň se jí ale mnohdy nemohou vzepřít kvůli nedostatku jiných pracovních příležitostí.
Proto Zelení dlouhodobě prosazují opatření pro přechod k bezuhlíkové energetice, která bude nejen čistá, bezpečná a úsporná, ale nabídne i nové možnosti pracujícím. Nesmíme ale marnit čas, protože na mrtvé planetě není nic, ani pracovní místa," říká druhá místopředsedkyně Zelených Petra Jelínková, která se zúčastnila programu Klimakempu i demonstrace u uhelného dolu Bílina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV