Tento projekt je dalším krokem hlavního města na cestě k dostupným sociálním službám na území Prahy, aby se lidé se zdravotním znevýhodněním nemuseli stěhovat za péčí do jiných krajů republiky. Rekonstrukce by měla vyjít město na 27 milionů korun včetně DPH. Dosud bylo proinvestováno zhruba 23 milionů korun.
„Hlavní město dlouhodobě trpí nedostatkem služeb pro zdravotně znevýhodněné Pražany, které roky vyváželo do ústavů zřízených komunisty v pohraničí, daleko od jejich příbuzných a přátel. Dospělé a bohužel i děti s chováním náročným na péči metropole nechávala léta žít v psychiatrických léčebnách. Od svého nástupu do funkce proto spolu s odborem sociálních věcí Magistrátu hlavního města Prahy a poskytovateli služeb posilujeme kapacitu péče, aby tito Pražané mohli zůstat v rodném městě a nekončili v zařízeních daleko v pohraničí,“ uvádí Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.
„Pokud dostanu ve čtvrtek důvěru pražského zastupitelstva, budu jako nová radní i nadále rozvíjet kapacity pro lidi se zdravotním postižením a podporovat vznik projektů komunitního typu, jako je například nový domov sociálních služeb Na Dlážděnce, na celém území Prahy. Za sedm let, co mám sociální oblast u nás na Dvojce na starosti, se nám podařilo mnohé a já jsem ráda, že budu moci zkušenosti přenést do celého města. Zároveň navázat na práci mé předchůdkyně. Každý je pro nás důležitý a nikoho v tom nenecháme samotného. Kvalitní péče musí být pro Pražany dostupná primárně v Praze, tedy tam, kde většina z nich strávila celý svůj život,” říká budoucí náměstkyně pro oblast sociální péče za SPOLU Alexandra Udženija.
V přízemních prostorách domu je v plánu zřízení komunitního bydlení pro Pražany s těžšími formami autismu tak, aby měl každý z nich svůj pokoj a dostatečné soukromí. Nově vzniklá pobytová služba by měla umožnit čtyřem klientům vytvářet si za podpory pracovníků vlastní místo pro život. Dle jejich přání a potřeb se zapojit do běžného chodu domácnosti a získat vědomí „být doma“. Služba svým prostorovým uspořádáním, vybavením, náplní programu a přístupem pracovníků má snahu co nejvěrněji přiblížit samostatný život v běžném bytě.
Vzhledem k cílové skupině uživatelů je základním stavebním kamenem služby individuální přístup, cílené používání metod a přístupů práce s lidmi s autismem a zajištění nepřetržité dostupnosti podpory a péče. Sociální službu by měla provozovat organizace Ruka pro život.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV