KDU-ČSL: EU by měla pozdržet legislativu ke snižování CO2 v automotivu

22.03.2020 21:43 | Zprávy

V době pandemie COVID19 a následné ekonomické krizi by Evropská komise měla pozdržet plány na snižování CO2 v automobilovém průmyslu – jinak hrozí naprostý kolaps této oblasti hospodářství a bankrot většiny automobilek.

KDU-ČSL: EU by měla pozdržet legislativu ke snižování CO2 v automotivu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Je o tom přesvědčený bývalý krizový manažer a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se svými stranickými kolegy a odboráři. Proto s kolegy požádal Evropskou komisi o odložení plnění přísných zelených opatření.

„Žádáme Evropskou komisi, aby v letošním roce s ohledem na krizi způsobenou epidemií koronaviru, žádné sankce vůči automobilkám neuplatňovala, a aby v průběhu druhého pololetí pečlivě vyhodnotila dopady této krize. Ať komise s ohledem na současnou situaci zváží další postup, pokud jde o zpřísňování ekologických limitů v příštích letech. KDU-ČSL nerezignuje na ochranu životního prostředí, ale v této době považujeme za zásadní co nejdříve nastartovat ekonomiku, zajistit lidem práci a stabilizovat celou společnost,“ žádá o přehodnocení dosavadních postupů předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„S kolegy z různých frakcí chceme doporučit Komisi, aby v současné době pozdržela legislativu týkající se snižování CO2 v automobilovém průmyslu. Opak by totiž měl zásadní vliv na zaměstnanost a konkurenceschopnost a přesun veškeré výroby do Indie a Číny za daleko horších podmínek,“ vysvětluje k žádosti europoslanec Tomáš Zdechovský, podle kterého je nyní naprosto klíčové stabilizovat evropský automobilový průmysl a dát mu jistotu i do budoucna. Téma plánuje případně otevřít i ve výboru pro zaměstnanost (EMPL), kde je místopředsedou.

„V této nelehké době musíme maximálně pomoci udržet automobilový průmysl. Nejde čelit dopadům pandemie a zároveň investovat, aby se splnila všechna velmi přísná zelená opatření,“ shrnuje Jurečka, který se téma bude snažit prosadit také na nejbližším jednání Hospodářského a Evropského výboru Poslanecké sněmovny. Ty by měly vyzvat českou vládu k okamžitému jednání s Evropskou komisí. Registrace osobních automobilů v EU spadly už za leden a únor o 7,4 %. V březnu a dubnu se předpokládá, že z důvodů opatření kvůli COVID-19 nastane propad o 60 – 90 %. Například v Číně to bylo v únoru o 79 %. Bez jakékoliv pomoci ze strany EU nebude mít možnost sektor se ozdravit a přežít následující dva krizové roky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Fialova vláda schválila opatření, které zlikviduje českou ekonomiku

6:14 Fiala (SPD): Fialova vláda schválila opatření, které zlikviduje českou ekonomiku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke Green Dealu.