KDU-ČSL předkládá společný návrh na snížení DHP na dodávky tepla

08.12.2018 15:25 | Zprávy

Předkladatelem návrhu je skupina poslanců v čele s Marianem Jurečkou, poslancem a prvním místopředsedou KDU-ČSL. Cílem je snížit DPH ze současných 15 na 10 procent. Tím by se alespoň částečně kompenzovala cena tepla pro konečné spotřebitele.

KDU-ČSL předkládá společný návrh na snížení DHP na dodávky tepla
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„Týká se to 4,2 milionů obyvatel, které jsou napojeny na centrální zásobování teplem. Pokud bychom k tomuto kroku nepřistoupili, nejspíš by docházelo k odpojování spotřebitelů a k budování vlastních výtopen. Čímž by došlo ke zhoršení emisí v České republice. Jedná se o akutní problém a musíme zajistit, aby dopad na naše domácnosti nebyl tak dramatický,“ okomentoval návrh Marian Jurečka.

„Ceny podle očekávání v následujícím období porostou, a to v návaznosti na růst cen emisních povolenek. Částky za ně se letos už dostaly na více než čtyřnásobek a očekává se, že se vyšplhají až na pětinásobek. Cenu tepla by tak měl stát konečným spotřebitelům alespoň částečně kompenzovat,“ uvedl Vojtěch Munzar, poslanec za ODS a místopředseda Podvýboru pro energetiku.

Poslanec Petr Pávek /STAN/ připomněl, že na současný trh s emisními povolenkami by měli také flexibilně reagovat starostové a primátoři měst a obcí. „Ti mají svůj vlastnický nebo spoluvlastnický podíl v teplárenském průmyslu a je pro ně důležité, aby se ceny tepla pro konečného spotřebitele udržely v rozumné míře.“  Pro ČSSD je podle Petra Dolínka důležité, aby dálkové vytápění zůstalo zachováno a fungovalo i do budoucna. „Bylo by velmi špatně, kdyby se v České republice rozpadl trh s teplárenstvím a přešlo se na menší lokální zdroje,“ uvedl poslanec na tiskové konferenci.

„Do budoucna bychom měli na trhu s teplem podpořit systémovější kroky, nyní však musíme rychle zajistit dostupnost cen tepla z centrálních zdrojů, abychom spotřebitelům kompenzovali skokový nárůst  emisních povolenek,“ konstatoval Petr Třešňák /Piráti/. S tím bezezbytku souhlasil také Pavel Staněk /ANO/, podle kterého jsou centrální zdroje tepla nezastupitelné, nejekonomičtější, nejekologičtější a znamenají nejdostupnější způsob vytápění. „Do odsíření těchto zdrojů se navíc investovalo cca 20 miliard korun. A bezproblémové zásobování obyvatelstva teplem v zimním období nebo v případě různých mimořádných událostí je zaručeno právě díky tomuto centrálnímu vytápění,“ uzavřel Staněk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!