Kaňkovský (KDU-ČSL): Máme diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj nesouhlas s tím, co se děje v Číně

06.12.2019 11:49 | Zprávy

Projev na 39. schůzi Poslanecké sněmovny 6. prosince k porušování lidských práv v Číně.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Máme diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj nesouhlas s tím, co se děje v Číně
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Dobré dopoledne. Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych za klub KDU-ČSL a s podporou dalších poslaneckých klubů navrhl již podruhé k projednání Sněmovně bod s názvem "Stanovisko Poslanecké sněmovny k dlouhodobému pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a k nelegálním odběrům orgánů v Čínské lidové republice."

Jsem hluboce přesvědčen, že jednou z důležitých povinností každého člověka je bránit lidský život a chránit lidskou důstojnost. Žijeme v Evropě, která se může chlubit tím, že její kultura je vystavěna na antických, židovských a křesťanských základech, tedy na hodnotách, které v sobě pojí prvky humanity a porozumění. Pokud chceme těmto hodnotám být věrni, pak nemůžeme zůstat lhostejní k porušování lidských práv kdekoliv na naší zemi. Zároveň připouštím, že v případě některých států, kde také dochází k vážnému porušování lidských práv, vzhledem k omezeným diplomatickým stykům není příliš mnoho možností něco konkrétního vykonat. Mám na mysli zejména některé africké země.

Pokud se ale týká našich styků s Čínskou lidovou republikou, tak to je zcela jiný příběh. Jde o našeho významného hospodářského a obchodního partnera, jde o stát, se kterým máme dlouhodobé diplomatické styky, a pokud se dnes neustále množí informace, k jak zásadnímu porušování lidských práv v Číně dochází, pak nemůžeme, respektive nesmíme mlčet. Jsem přesvědčen, že máme v rukou diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj zásadní nesouhlas s tím, co se v oblasti lidských práv v Číně děje. Nesmíme mlčet, víme-li o věznění a mučení politických oponentů, náboženských a etnických menšin, jako jsou Ujgurové, Tibeťané, obyvatelé vyznávající křesťanství, praktikující Falun Gong a další skupiny obyvatel Číny. Nesmíme mlčet k potírání základních lidských práv, které se odehrává v pracovních a převýchovných, ve skutečnosti spíše koncentračních táborech v provincii Sin-ťiang, kde jsou deportovány statisíce příslušníků ujgurské menšiny.

Co nás ale musí znepokojovat nejvíc, jsou ale zvěrstva páchaná formou nelegálních odběrů orgánů v Číně s následným určením ke komerčně prováděným transplantacím. Přiznám se, že jako lékař jsem se dlouho zdráhal těm informacím ohledně nelegálních transplantací v Číně uvěřit. Postupně jsem se však dostal k řadě informací, které to, co se zpočátku zdálo jako velmi neuvěřitelné, bohužel potvrzují. Dokladují to i zjištění mezinárodního vyšetřovacího tribunálu, kterému předsedá prokurátor trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, Sir Geoffrey Nice. Ten ve své zprávě mimo jiné uvedl, že v čínských vězeních v tuto chvíli je vězněno více než 1,5 mil. vězňů. Někteří z nich jsou pak zabíjeni kvůli tomu, aby jejich orgány sloužily rozvíjejícímu se obchodu s transplantacemi, který má hodnotu zhruba jednu miliardu dolarů ročně. Dle informací kanadského právníka Davida Matase probíhá v Číně ročně 60 až 100 tis. transplantací, přičemž většina orgánů pochází právě od vězňů. Na nelegální odběry orgánů již v roce 2012 zareagovala Mezinárodní transplantační společnost, která vyzvala Čínu, aby opustila zcela neomluvitelnou praxi nelegálních transplantací.

Všechny tyto informace jsou natolik závažné, že jsem přesvědčen, že k nim nemůžeme, respektive nesmíme mlčet, pokud chceme naplnit své mezinárodní závazky v oblasti ochrany lidských práv, a pokud se nechceme zpronevěřit základním hodnotám naší civilizace, ke kterým patří úcta k životu, úcta k člověku bez rozdílu rasy či vyznání. Považuji za velmi naléhavé, aby se k tomuto zásadnímu problému postavila svým usnesením také Poslanecká sněmovna. Jen připomenu, že Senát Parlamentu České republiky již v této věci přijal usnesení, a to v březnu tohoto roku.

Velmi děkuji zástupcům petentů více než 49 tisíc českých občanů, kteří podepsali petici proti perzekuci praktikující Falun Gong v Číně, a která již byla předána zde v Poslanecké sněmovně. V mezidobí také vznikla výzva osobností českého kulturního a společenského života, které žádají, aby se problémem potírání lidských práv Sněmovna zabývala. Mimo jiné tuto výzvu podpořil herec Jan Potměšil, zpěvačka Marta Kubišová, režisér Jan Svěrák, viruoska Jitka Hosprová a řada dalších.

Milé kolegyně, vážení kolegové. Dovoluji si vás velmi zdvořile požádat o podporu zařazení tohoto nového bodu na jednání Poslanecké sněmovny s tím, že navrhuji i pevné zařazení tohoto bodu na variabilní týden, na úterý 17. prosince 2019 na 18. hodinu, variantně pak na středu 18. prosince 2019 taktéž v 18 hodin; a jako třetí možnost pak čtvrtek 19. prosince 2019 jako první bod po již pevně zařazených bodech po písemných interpelacích. Děkuji vám za pozornost i za podporu mého návrhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Albánie hraje zásadní roli v boji proti ruskému vlivu

20:05 Pekarová Adamová (TOP 09): Albánie hraje zásadní roli v boji proti ruskému vlivu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Albánii. V Tiraně jednala s před…