Do roku 2025 se má zrušit 2526 pošt (z 3217 poboček má zůstat pouhých 691), ostatní mají být provozovány prostřednictvím partnera, jakým je např. místní prodejna potravin nebo obecní úřad nebo jakákoliv firma, kterou se podaří získat. V případě ukončení činnosti partnera není cesty zpátky. Starostové a nezávislí s tím nesouhlasí a požádali už před dvěma lety o předložení finanční analýzy pro změny v České poště, a pokud se prokáže, že k tomuto kroku není důvod, požadujeme vrátit doručování pobočkám a jejich provozní dobu tak, aby byly dostupné pro všechny, nejen pro seniory a matky s dětmi, tedy i v mimopracovní dobu.
Rušení pošt v malých obcích by mělo obrovské dopady na každodenní život lidí a další rozvoj obcí.
Co je důvodem takového plánu?
Podle současného vedení České pošty je důvodem dramatického rušení pošt údajná finanční ztráta na pobočkové síti, která ročně činí 1,5 miliardy korun. Tuto finanční ztrátu si pravděpodobně Česká pošta způsobila sama neodůvodněným odebráním pěšího doručování poštovních zásilek svým pobočkám a zavedením doručování motorizovaným přesouváním poštovních doručovatelek od obce k obci, kde je prováděn stejný roznos, jako před tím z poboček.
A to je jádro problému, který se neustále točí v začarovaném kruhu.
Údajnou finanční ztrátu nikdy nijak vedení České pošty neprokázalo, ani nedoložilo, a to ani jejímu zřizovateli - Ministerstvu vnitra. Ministerstvo vnitra nemá zájem nic vědět, stačí mu sdělení České pošty, že provádí optimalizaci služeb, a nechává projekt Pošta partner běžet.
V sousedních zemích v obcích služby pošty doplňují
Starostové a nezávislí Pardubického kraje mají za to, že vedení České pošty ve jménu optimalizace likviduje dříve dobře fungující provoz stávající pobočkové sítě jako celoplošné služby a hájí se tím, že podmínky pro optimalizaci služeb nastavil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyhláškou č. 464/2012 Sb. Vyhláška fakticky umožňuje rušení poboček, přestože ČTÚ má občanům v každém místě republiky zajistit bezproblémové využívání služeb pošty. ČTÚ je zároveň připomínkovým místem pro veřejnost v případě, že se jim poštovní služby zhorší, např. i tím, že se přestěhují do sousední obce.
ČTÚ vyhlášku nechce změnit a hájí se příklady nižšího počtu poboček v sousedních zemích bez ohledu na zastavěnost území ČR a potřeby veřejnosti.
V sousedních zemích se však nezabývají snižováním počtu poštovních poboček, ale naopak tam, kde chybí, poštovní služby doplňují.
Jestli byly a jsou nutné změny v organizaci poštovních služeb, nikdo neví, a přesto je osud pobočkové sítě České pošty zpečetěn. Je to o to méně pochopitelné, když má Česká pošta podle informace obchodního ředitele Ing. Jana Foubíka ročně zisk desítky milionů korun!
Oldřich Koblížek, starosta obce Vraclav
Předseda KO STAN Pardubického kraje
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV