Podařilo se vyjednat samopěstování omezeného množství rostlin a také dostupnost skrze konopné kluby. Piráti budou ale dále jednat o rozšíření návrhu, aby umožnil po vzoru řady zahraničních zemí alespoň pilotní verzi regulovaného trhu. Jen pomocí legálně dostupného konopí lze efektivně omezit nelegální trh a dostupnost u rizikových skupin, jako jsou mladiství. Zásadním benefitem by byly i miliardové přínosy do státního rozpočtu.
„Za Piráty dlouhodobě prosazujeme odpovědně nastavenou regulaci konopí po vzoru řady zahraničních zemí. Jasně se ukázalo, že stejně jako prohibice alkoholu v USA v minulém století, ani nynější kriminalizující přístup ke konopí nefunguje. Uživatelů neubývá, pouze na potírání stát vynakládá další a další finanční prostředky. Jsem ráda, že se díky nám téma poprvé reálně otevřelo na vládní úrovni a podařilo se dohodnout první kroky. Nesmí ale zůstat pouze u nich,“ uvedla poslankyně Klára Kocmanová s tím, že dál probíhají jednání o regulovaném trhu.
„S většinou stran máme v základních bodech shodu. Věřím, že nakonec dojdeme k dohodě i s těmi, kteří nyní váhají. Že nakonec převáží reálná data, expertízy a zájmy občanů nad dojmologií. Žádná strana totiž nemůže s vážnou tváří tvrdit občanům, že chce bojovat proti problémům spojeným s návykovými látkami, a zároveň odmítat řešení, která dle expertů daný problém zlepší,“ popsala Kocmanová.
„Minimalistická varianta změn, kterou si přejí konzervativnější členové vládní koalice je neslučitelná s vědeckou evidencí, globálním trendem i zdravým rozumem. Pokud chceme skutečně omezit negativa spojená s rizikovým užíváním konopí, opuštění represivního rámce je nevyhnutelné. Součástí efektivních změn je pak nutně i přísně regulovaná komerční dostupnost,“ doplnila Jana Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Pirátů Návykové chování.
Předminulý rok vznikla komplexní analýza dopadů regulace trhu s konopím. Ta jasně potvrdila, že by odpovědně nastavená regulace přinesla mnoho benefitů:
-
Přísné omezení přístupu ke konopí u rizikových skupin populace jako jsou mladiství.
-
Omezení nelegálního trhu a organizovaného zločinu spojeného s nelegální výrobou a distribucí konopí.
-
Ustala by zbytečná šikana obyčejných lidí, často seniorů, kteří dnes mohou reálně skončit ve vězení kvůli pěstování pár kytek na mastičku. Policie by se tak mohla věnovat závažnějším činům.
-
V neposlední řadě by měla regulace i pozitivní dopad na rozpočet, který je v opatrnější variantě odhadován až na 2 miliardy korun ročně. Může jít ale i o 5 miliard a více, pokud se zahrne možnost prodeje konopných produktů nebo třeba export na německý trh.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV