Kohoutek (SPD): Boj proti solárnímu tunelu nesmí nikdy skončit

30.10.2020 20:45 | Zprávy

Ve stínu bezprecedentní koronavirové krize schválila 21. září česká vláda vyčlenění částky 27 miliard korun na podporu tzv. obnovitelných zdrojů energie ze státního rozpočtu na rok 2021.

Kohoutek (SPD): Boj proti solárnímu tunelu nesmí nikdy skončit
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kohoutek byl do Poslanecké sněmovny PČR zvolen za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Z druhého místa kandidátky se v říjnových volbách uchází o zvolení do Zastupitelstva Pardubického kraje.

A to s tím, že tato suma vychází údajně z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu pro rok 2021. Ovšem v době, kdy vláda tento „sponzoring“ z veřejných peněz schválila, cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu de iure ještě neexistovalo resp. pouze ve formě návrhu, přičemž k němu ještě probíhalo tzv. připomínkové řízení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož kompetence tato problematika spadá, bylo o podaných připomínkách, které mj. napadaly i ústavnost a zákonnost současné podoby nastavení veřejné podpory obnovitelných zdrojů energií, samozřejmě informováno.

V době, kdy vláda o této mnohamiliardové podpoře rozhodovala, tedy nebylo možné teoreticky vyloučit, že některým z těchto připomínek bude nakonec vyhověno – a že se tudíž mohou změnit i některé její významné legislativní mantinely. Přesto vláda rozhodla – předčasně a v rozporu s právními i etickými zásadami.

Mimochodem, Ministerstvo průmyslu a obchodu již v březnu letošního roku přislíbilo zorganizovat, spolu s Energetickým regulačním úřadem, jednání na téma možné protiústavnosti nastavení podpory obnovitelných zdrojů energie, které ovšem dodnes neproběhlo. Ze všech těchto indicií je tudíž jasné, že česká exekutiva ve skutečnosti tuto záležitost, která stála, a to nikoli nevyhnutelně, české daňové poplatníky již stovky miliard korun, nehodlá reálně a efektivně řešit.

Jinými slovy, česká vláda odmítá možnost ušetřit občanům a veřejným rozpočtům ohromné finanční prostředky, navíc v době, kdy jako stát v důsledku epidemie koronaviru čelíme dramatickému propadu ekonomiky a kdy je jasné, že doslova každá koruna ušetřených veřejných výdajů je dvojnásob cenná. To se nedá přejít mlčením.

Již v létě jsem podal pozměňovací návrh k vládní novele energetického zákona, jehož cílem je sjednocení a zjednodušení stanovení způsobu výpočtu a výběru tzv. poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu od odběratelů elektřiny a plynu, které by vedlo i ke snížení cen energií pro občany-spotřebitele.

A – i ve světle velmi pochybného rozhodnutí vlády o podpoře obnovitelných zdrojů energie, které je do velké míry pouze neodůvodněným tunelem na přesun veřejných prostředků do soukromých kapes – budu v boji za nastolení spravedlivých poměrů na českém energetickém trhu pokračovat i nadále.

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Jiří Kohoutek

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Plán zrušit 49 zbytečných úřadů, státních institucí a ministerstev

8:02 Vondráček (Svobodní): Plán zrušit 49 zbytečných úřadů, státních institucí a ministerstev

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rušení úřadů.