Jelikož OECD předpokládá v případě druhé vlny koronaviru meziroční pokles české ekonomiky o více než 13 % HDP, Evropa se za pomoci těchto prostředků snaží zajistit stabilitu zejména v oblasti zaměstnanosti a konkurenceschopnosti firem.
„Evropa vykročila správným směrem. Ukazuje to na schopnost najít v rámci evropského projektu kompromis a jednat efektivně i v krizových situacích. Přicházející propad ekonomiky bezesporu zasáhne i zaměstnance, a proto je třeba při využití peněz myslet zejména na jejich pracovní místa. Stejně tak firmy musí mít možnost investovat prostředky do zvýšení své konkurenceschopnosti, která v kombinaci s vhodnými reformami na státní úrovni zajistí lidem stabilitu na trhu práce,“ komentoval Fond obnovy pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.
Fond obnovy však není cílem, ale začátkem dlouhé cesty. „Nejdůležitější nyní je, aby se peníze nerozkradly. Čerpání dotací musí být absolutně transparentní, včetně uvedení konečného příjemce dotací. Prostředky musí být čerpány v prostředí, které odpovídá zásadám právního státu a musí být investovány tam, kde přinesou největší užitek, ne do inovací linek na tousty firem premiéra,“ dodává Kolaja.
„Jsem rád, že se tento krok v krizové situaci podařilo udělat rychle. Věřím, že podpoří důvěryhodnost evropského projektu u nás i ve světě. Evropa je díky Fondu obnovy silnější,“ uzavírá předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV