Kordová Marvanová: Odlišné platy strážníků a policistů porušují princip spravedlivého odměňování

09.02.2019 13:32 | Zprávy

Návrh pražských radních na zvýšení horní hranice rizikového příplatku strážníků ministryně sociální věcí odmítla

Kordová Marvanová: Odlišné platy strážníků a policistů porušují princip spravedlivého odměňování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Pražská radní Hana Kordová Marvanová a náměstek primátora Petr Hlubuček chtějí zvýšit horní hranici rizikového příplatku strážníků. Proto se obrátili s návrhem změny na ministryni sociálních věcí, ta však jejich žádost odmítla. Cílem návrhu je zvýšit atraktivitu profese strážníka obecní policie a umožnit, aby obec mohla podle svého rozhodnutí navýšit odměny strážníků. Členové Rady hl. m. Prahy se stanoviskem ministryně Maláčové nesouhlasí a apelují na vládu, aby toto stanovisko přehodnotila.

Důvodem, proč radní Kordová Marvanová navrhuje změnu, je především zlepšení podmínek odměňování strážníků obecní policie za práci vykonávanou s vysokým rizikem ohrožení života nebo zdraví. Od 1. 1. 2019 došlo na základě změny zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, k navýšení zvláštního (rizikového) příplatku příslušníků bezpečnostních sborů, a to z 6 000 Kč na 10 000 Kč.

„Porovnáme-li práci strážníka obecní policie a policisty, zjistíme, že se jedná o práci obdobně náročnou a také obdobně rizikovou. Odlišné odměňování je tedy neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování,“ vysvětluje radní Kordová Marvanová, proč se ve věci obrátila na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Důvodem, proč ministryně návrh členů Rady hl. m. Prahy odmítla je, že míra rizik spojená se služebním poměrem příslušníků Policie České republiky není objektivně srovnatelná s mírou rizik spojenou s výkonem práce strážníků obecní policie v pracovním poměru.

„Tento důvod naprosto odmítáme. Strážníci jsou ve stejném ohrožení a jejich práce je stejně důležitá jako práce jejich kolegů ze státní policie. Praha se navíc dlouhodobě potýká s nedostatkem strážníků, aktuálně jich chybí skoro 340. Navýšení rizikového příplatku by zvýšilo atraktivitu strážnické profese na trhu práce. Je absurdní, že ministryně neumožní úpravu legislativy a znemožní obci, aby z vlastního rozpočtu mohla odměnit strážníky působící na jejím území,“ doplňuje náměstek primátora Petr Hlubuček.

Oba členové Rady hl. m. Prahy jsou přesvědčeni, že aktuální rozdíl mezi výší rizikového příplatku členů bezpečnostních sborů a obecními strážníky ještě sníží atraktivitu profese strážníka obecní policie, zejména v Praze.

„Navrhovaná změna by neznamenala větší rozpočtovou zátěž pro jednotlivá města a obce. Bylo by totiž na zvážení jednotlivých obcí, zda ke zvýšení rizikového příplatku vzhledem k rozpočtovým možnostem přistoupí. Proto apelujeme na vládu, aby nebránila rozhodování obce, jak a v jaké výši bude vyplácet své strážníky,“ shodují se oba radní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Jen snůška klišé a obecných pravd

18:05 Mračková Vildumetzová (ANO): Jen snůška klišé a obecných pravd

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k adventnímu projevu předsedy Senátu Miloše Vystrčila