Při návštěvě České Třebové jsem se zastavil u originálu sochy sbratření, jejíž kopie v Praze u Hlavního nádraží byla nedávno vandalsky poškozena, a následně odvezena. Socha Sbratření je přitom kulturní památkou, dílo významného sochaře Karla Pokorného. Ten se při jeho vytváření inspiroval fotografií, pořízenou při osvobozování Prahy Rudou armádou od hitlerovské okupace v květnu 1945. Bohužel se ani zdaleka nejedná o první poškozené umělecké dílo, věnované vítezství nad fašismem.
Jsem přesvědčen, že její odporné vandalské poškození zcela jednoznačně souvisí s hanebnou snahou o přepisování historie protifašistického zápasu a odstraňování jejich připomínek. V hlavním městě již byla taková ostudná politika, protestům občanů navzdory, opakovaně uskutečněna pražskými mocipány. Zde je jen několik nejvýznamnějších ostudných příkladů z poslední doby:
- Z budovy Staroměstské radnice byla odstraněna pamětní deska s poděkováním Rudé armádě za osvobození Prahy, odhalená tehdejším prezidentem Eduardem Benešem v roce 1946.
- Navzdory mohutným občanským protestům byl odstraněn pomník velitele osvobozujících vojsk maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči.
- Přes nesouhlas jejích obyvatel byla přejmenována Koněvova ulice na Žižkově, nesoucí tento název od roku 1946.
- Osvoboditeli města maršálu Ivanu Stěpanoviči Koněvovi bylo odebráno čestné občanství Prahy, slavnostně mu udělené v roce 1945.
- Naopak byl skandálně vystavěn pomník prohitlerovským válečným zločincům, tzv. vlasovcům, v Řeporyjích.
V souvislosti s vandalským poškozením pomníku Sbratření proto vyzývám představitele hlavního města nejen aby byla restaurovaná socha co nejdříve navrácena na původní místo, ale také aby okamžitě přestali s kampaní, falšující boj proti fašismu a osvobození města!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV