Krkoška (ANO): Největší část evropských zdrojů směřuje na provoz sociálních služeb

17.08.2020 18:20 | Zprávy

Moravskoslezský kraj čerpá evropské peníze do sociální oblasti nejlépe v republice.

Krkoška (ANO): Největší část evropských zdrojů směřuje na provoz sociálních služeb
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jan Krkoška

Z evropských zdrojů využije Moravskoslezský kraj v sociální oblasti mezi roky 2015 a 2022 více než 1,3 miliardy korun. Tyto peníze slouží nejen k investicím, ale také významně podpoří neinvestiční projekty, které pomáhají zvyšovat kvalitu sociálních služeb. Mezi regiony je Moravskoslezský kraj v čerpání evropských prostředků v sociální oblasti nejaktivnější.

„Největší část evropských zdrojů směřuje na provoz sociálních služeb, v tomto programovém období na ně náš kraj celkově získá okolo miliardy korun. Velmi úspěšní jsme i při žádostech o příspěvek na rozvojové projekty, které zvyšují kvalitu poskytovaných služeb v regionu. Celkově jsme na tyto rozvojové projekty získali necelých 300 milionů korun, což je zdaleka nejvíce ze všech krajů v republice. Prvenství máme i při čerpání dotací na neinvestiční projekty z Operačního programu zaměstnanost v odvětví sociálních služeb,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a evropské projekty Jan Krkoška a upřesnil, že projekty v sociální oblasti jsou financovány z Integrovaného regionálního operačního programu, Operačního programu zaměstnanost a Operačního programu životní prostředí.

Mezi nejvýznamnější investiční projekty, které podpořila Evropská unie, je kompletní revitalizace bruntálské organizace Sagapo. Na výstavbu nových domovů pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení a vytvoření sociálně terapeutických dílen kraj z Evropy získal 68 milionů korun. Na evropské zdroje si kraj sáhl i při rekonstrukci Domova Březiny v Petřvaldu, získal na ni 6 milionů korun.

„Kromě hezkého prostředí a stabilního provozu sociálních služeb považuji za nesmírně důležitý profesionální a lidský přístup pracovníků a lidí v sociálních službách. Proto je skvělé, že jsou z evropských prostředků dotována i vzdělávání, supervize nebo odborné konzultace. Zajímavý je například projekt takzvaných peer konzultantů. Tedy lidí, kteří si prošli duševním onemocněním a po zotavení pomáhají těm, kteří onemocněním právě trpí. Je to skvělý způsob, jak začleňovat osoby s duševním onemocněním do společnosti a posílit jejich vnímání sebe sama a svých schopností,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a dodal, že evropské peníze pomáhají i při vzdělávání a zvyšování kompetencí neformálních pečovatelů, kteří se starají o blízkou osobu se zdravotním postižením. Další evropské prostředky pomáhají zefektivnit systém sociální pomoci rodinám s dětmi tak, aby se předcházelo umisťování dětí mimo biologickou rodinu, také jsou využívány ke zdokonalení systému náhradní rodinné péče. Konkrétně projektová aktivita Moravskoslezského kraje provázení žadatelů o náhradní rodinnou péči nemá v rámci celé ČR obdoby. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Karel Kramář, první ministerský předseda Československé republiky

18:02 Munzar (ODS): Karel Kramář, první ministerský předseda Československé republiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí narození Karla Kramáře.