Vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové,
já se vzhledem k pokročilé noční hodině pokusím být stručný a budu se ptát pouze na jednu stránku, která se jmenuje energetika. A podotýkám dopředu, že úplně neočekávám veškeré odpovědi, protože ono nebylo možné nějakým způsobem na to úplně reagovat, ale že se ptám i za některé kolegy, kteří jsou členy vaší koalice, protože nás trápí asi společné věci.
Já jsem se díval do Programového prohlášení vlády a nechci se tady věnovat Green Dealu a jeho příležitostem a nějaké SWOT analýze, to asi pan ministr připraví, tomu asi rozumím. Na druhé straně se tady dívám na některé věci a je to i taková nějaká moje zkušenost, protože tady úplně první bod, který je, že do konce roku 2023 připravíme aktualizaci Státní energetické koncepce České republiky s ohledem na klimaticko energetické cíle Evropské unie.
Já předpokládám, že tady jenom došlo k tomu, že to někdo skládal, protože tady je vlastně bod, který tomu musí předcházet, a to je příprava nového energetického zákona. Ono je to v té souslednosti napsané, ale to já neberu úplně vážně, nicméně upozorňuji, že jsem v předminulém období byl jeden ze zpravodajů novely energetického zákona. A pokud si i pan premiér pamatuje, tak ten zákon jsem připravoval 2,5 roku a na konci projednávání toho zákona jsme vypořádávali 1 200 pozměňovacích návrhů a vzhledem k určité spolupráci a tenkrát, pokud si pamatuji, byla to spolupráce koaličně opoziční, protože to nebylo možné k tomu energetickému zákonu úplně vynechat, tak jsme se dopracovali k hlasování 260 pozměňovacích zákonů (návrhů?). Pochopitelně jsme udělali nějaké chyby, jo, ono to úplně všechno nešlo.
Takže jenom říkám, že ten ambiciózní cíl, ta příprava do konce roku 2022, jestli to (je?) jenom v tom paragrafovém znění a pak se bude (vypořádat?), asi tomu rozumím. Předpokládám, že i budeme tyto věci řešit na hospodářském výboru, (je?) dostaneme. Já jenom na to upozorňuji. Jsou to otázky vašich kolegů, kteří se ptali, takže nějakým způsobem je to třeba vypořádat.
Je tu tedy napsána ještě další záležitost, která souvisí s tím energetickým zákonem, a je to posílení té ochrany zákazníků a nástrojů státu pro výkon dohledu nad energetickým trhem. No, tam bude tedy potřeba dojet do Bruselu a vyjednat trošku jiné podmínky, protože to úplně není ta národní legislativa a ten trh v této souvislosti s energiemi je naprosto liberální.
On dokonce nestanovuje ani spoustu jakoby vstupů jako mají banky, které musí složit nějaký kapitál, nějakým způsobem fungovat. Vlastně dneska na tom energetickém trhu může fungovat kdokoliv a jestli si vzpomínáte, když jsme dávali vypořádání s nebankovními půjčkami, tak ve své době, než se přijal zákon, jsme měli víc než 10 tisíc poskytovatelů, dneska je jich asi 40, tak k tomu je tedy třeba přijmout další zákony a vypořádat to. Takže jenom na tohle upozorňuji, jde to nějakou formou. Na druhé straně zase je si třeba uvědomit, že ten energetický trh je otevřený a že tu cenu úplně netvoříme tady v České republice, což by se mi líbilo.
Dalším bodem, který tady máme, je tady kombinace české energeticky v jaderné energii. Tam tedy prohlášení vlády pochválím, protože tam dochází k tomu rozšíření o další výstavby bloků Temelína. Já jenom po zkušenostech Českých Budějovic a tamhle mám pana kolegu Vaška Krále, poslance, tak už při budování těch zdrojů by možná bylo dobré myslet na přivedení tepla do Brna. Například, jo, protože to se teď nějakým způsobem dělá. Kdysi dávno, když se stavěl Temelín, tak ten Temelín při té výstavbě už hlásal, že to teplo dovede do Českých Budějovic. Někde to skončilo, nebudeme si říkat kde a nějak to zafungovalo. Tak to by byla taková ta podpora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.