Lacko (ANO): Proč by měl Nemocnici Na Františku provozovat magistrát?

02.03.2018 9:05 | Zprávy

V poslední době se mě lidé často ptají, proč si vedení Magistrátu hl. města Prahy myslí, že by měla být Nemocnice Na Františku provozována magistrátem. Rozhodl jsem se proto stručně a jasně pojmenovat osm hlavních důvodů.

Lacko (ANO): Proč by měl Nemocnici Na Františku provozovat magistrát?
Foto: archiv
Popisek: radní hlavního města Prahy Radek Lacko (ANO)

Snad všichni Pražané vnímají, že budoucí osud Nemocnice Na Františku (NNF) je aktuálně pražským zdravotně-politickým tématem číslo 1. Jako radní za oblast zdravotnictví mohu potvrdit, že jednání magistrátu s Prahou 1 v dané věci je v plném proudu. Argumenty jsou, myslím, pádné:

1. Hlavní město Praha v současné době provozuje v rámci tzv. přednemocniční péče Zdravotnickou záchrannou službu, Městskou polikliniku a Městskou nemocnici následné péče. Chybí mu však zdravotnické zařízení, které by zajišťovalo lůžka akutní péče, aby mělo pro své obyvatele k dispozici všechny druhy na sebe navazující zdravotnické péče. Bylo by to efektivní, ekonomické a prospěšné.

2. V centru města by mělo fungovat dobře vybavené zdravotnické zařízení s akutními lůžky pro rychlou pomoc při akutních stavech, a to ve spolupráci se Záchrannou službou hl. města Prahy. Představovalo by jakýsi filtr, jenž by odlišil stavy vyžadující péči ve specializovaných centrech od těch, které zvládne léčit samo.

3. Vzhledem k poloze NNF je přirozenou spádovou oblastí této nemocnice nejen Praha 1 a 7, ale také část Prahy 3 (kde nemocnice v Kubelíkově ulici zajišťuje jen následnou péči), část Prahy 5 a Prahy 8. Dosavadní provozování nemocnice jen jednou městskou částí (Praha 1) proto nedává dost dobře smysl.

4. Prakticky všechny dřívější malé pražské nemocnice se přeměnily na zdravotnická zařízení následné péče a téměř veškerá akutní lůžková péče je v rukou fakultních nemocnic, které hlavní město Praha nemůže dostatečně ovlivňovat.

5. V zájmu města je i to, aby nedocházelo k poklesu počtu obyvatel žijících v jeho centru. To samozřejmě souvisí i s dostupností akutní lůžkové zdravotní péče.

6. V centru metropole je vysoká koncentrace lidí přijíždějících sem za prací a také domácích i zahraničních turistů, kteří často potřebují akutní ošetření. Dobře fungující nemocnice potom může být i pěknou vizitkou hlavního města.

7. Nemocnice v centru Prahy by měla být schopna zajistit převážně akutní stavy kardiologické, neurologické, chirurgické a traumatologické, u nichž hrozí největší nebezpečí z prodlení. Lze předpokládat, že výskyt těchto akutních stavů se bude v souvislosti se stárnutím pražské populace zvyšovat. Magistrát by proto měl mít možnost ovlivňovat skladbu lůžek akutní zdravotnické péče v centru města.

8. V souvislosti se současnými trendy by se měla nemocnice zaměřit i na jednodenní péči tak, aby byl tento moderní způsob léčby dobře dostupný i pro obyvatele centra Prahy.

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…