Langr (ZpL): Bez podpory z MŠMT vzdělávání uprchlíků neudržíme

20.03.2023 16:28 | Tisková zpráva

Hned osm kritických faktorů pro udržení vzdělávacího systému po začlenění ukrajinských uprchlíků identifikovalo statutární město Liberec společně se svými 20 základními školami. Analýza vyplynula z prvního pololetí aktuálního školního roku, kdy liberecké školy musely ze zákona zapsat bezmála 650 dětí, které z Ukrajiny nuceně odešly kvůli ruské agresi.

Langr (ZpL): Bez podpory z MŠMT vzdělávání uprchlíků neudržíme
Foto: liberec.cz
Popisek: Ivan Langr

„Po diskuzi s našimi řediteli a na základě jejich zkušeností jsme pro MŠMT připravili soupis celkem osmi kritických faktorů, bez jejichž naplnění nebudeme schopni udržet kvalitu vzdělávání. A samozřejmě to vše souvisí především s financováním podpory uprchlíků z centra, ale také s aktivnějším zapojením dalších ministerstev či krajů. Panu ministrovi jsem již přehled odeslal minulý týden i s vysvětlujícím dopisem. A jsem přesvědčen, že k podobným závěrům museli dojít i kolegové z jiných obcí,“ vysvětluje náměstek libereckého primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr.

Nejzásadnější pro udržitelnost je nejen další financování ukrajinských asistentů/koordinátorů, kteří často fungují i jako prostředníci mezi školou, dětmi a rodiči, ale i navýšení prostředků na pedagogy v těch třídách, kde počty cizinců překročí 10 procent. „Tam je pak samozřejmě výuka o to složitější. Další věci třeba souvisejí s učebními pomůckami a financováním mimoškolních aktivit či obědů, intenzivní výukou češtiny i mimo vyučování, kterou bychom rádi viděli jako více méně povinnou, rychlejší diagnostikou školní zralosti i poruch učení a chování, účinným řešením skrytého záškoláctví, ale třeba i nutností pediatrické péče, kterou rozhodně ne všechny ukrajinské děti mají,“ uvádí náměstek Ivan Langr.

Samo město Liberec podle něj například řadu učebnic zajistilo prostřednictvím soukromých darů přes své Komunitní středisko Kontakt. „Obecně se dá říci, že větší problémy při vzdělávání uprchlíků jsme zatím registrovali jen v jedné naší ZŠ, resp. v jednom jejím ročníku, ale trochu se obávám dalšího školního roku, kdy se počty dětí z Ukrajiny ještě navýší. Pana ministra jsem proto otevřeně informoval, že všechny ukrajinské prvňáky, jak momentálně vykazují registry obyvatel, už nebudeme moci do našich škol zapsat. A nesouvisí to s nějakou sníženou mírou solidarity, ale zkrátka s možnostmi, které máme,“ dodává náměstek Ivan Langr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích