Laudát (KAN): Čínští komunisté se zalykají vzteky

03.09.2020 14:32 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k návštěvě Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Laudát (KAN): Čínští komunisté se zalykají vzteky
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Zuří a vyhrožují: čínští komunisté se zalykají vzteky nad návštěvou Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Předseda senátu z malé středoevropské země se totiž nevědomky trefil do velké čínské nepohody. Sen o výhodách totalitně řízené společnosti se poslední dobou rozplývá, se stále narůstající dynamikou, jak pára nad hrncem. Čínský komunistický sen o prosperující totalitě s tržní ekonomikou se zadírá. Doby dvouciferného meziročního nárůstu ( třeba i 16%) jsou tytam a už se nikdy nevrátí. Cílování růstu na dvouciferný výsledek už patří do říše snů, nikoli do Říše středu. Opak by totiž podle řady studií a dat, mířících až 200 roků zpátky, byl zázrakem. Navíc se některé čínské manýry začínají zahraničním investorům a obchodníkům zajídat. Ať už jde o vynucování si politického pochlebování, agresivní zahraniční politiku, omezování nakládání s výnosy investorů, kradení know how, neexistující standardní právní systém, či značné kulturní odlišnosti a další. Obdivovaná expanze Číny poslední cca dvě až tři dekády byla postavena na dluzích. A po covidu, jehož rodný list mohou čínští komunisté vystavit v provincii Wu han, předchozí písek v kolech rudé mašiny jen vytáhlo na světlo.

A proč zuří kvůli, jak vykřikují, bezvýznamnému oportunistovi? Svět si totiž po kauze čínský covid začal více všímat nejen rostoucí agresivity Číny, ale i skutečnosti, že Číňané na Tchaj-wanu mohou žít a tvořit ve svobodné společnosti, že umějí žít ve svobodě, že umějí fungovat ve standardním právním prostředí a nepožadují od nikoho nic, co by nebylo obvyklé v rozvinutých zemích. A můžeme snít o tom, kam by demokratická kontinentální Čína posunula svět? V realitě dneška je čím dál větším černým pasažérem světové civilizace, stejně jako stále hysteričtější Putinův režim v Rusku.

Kdysi čínský reformátor Teng Siao Phing navštívil Singapur a viděl, že země v troskách po řádění vraha Mao Ce Thunga a jeho posluhovčů, potřebuje reformy. Z těch žili jeho nástupci. Teď se potenciál těchto reforem vyčerpal, ale země žádného dalšího reformátora nemá. Zemanův kamarád Si naopak hledá spásu v potlačování lidských práv, v technologickém šmírování a terorizování každého 24 hodin denně, ve věznění, mučení a popravách nepohodlných. Si, Putin, ale i řada dalších větších i menších politických kreatur asi nikdy neslyšela o životním cyklu politiky a zemí krize - reforma - růst ekonomika a prosperita - stagnace - krize - reforma ..... Někdy tento cyklus trvá dlouho, někdy jen 5 - 10 let. Záleží na okolnostech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!