Vybrala si je kvůli aktuálnímu tématu, kterým se stala veřejná prostranství, a mnoha příkladům jejich úprav z posledních let právě v našem krajském městě.
Jedním z patronů konference se stal i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který svým příspěvkem odbornou konferenci zahájil. Představil urbanistům rozpracované půlmiliardové investice v oblasti kultury, které v Pardubickém kraji rostou za pomocí fondů Evropské unie a pod odborným dohledem poradního sboru architektů. „Kromě krajského města byla v minulých letech revitalizována mnohá náměstí a další prostranství, z nichž vyčnívá Zámecké návrší v Litomyšli, na kterém se rekonstrukcí Regionálního muzea podílel i Pardubický kraj. Zámecké návrší bylo kromě jiného oceněno i krajskou Stavbou roku, stejně jako Tyršovy sady nebo park Na Špici v Pardubicích,“ uvedl Línek.
Zvláštním veřejným prostranstvím v našem kraji je i krajina pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem, která nyní usiluje o zápis na listinu UNESCO. „Tam je už urbanismus daný pětisetletou historií a je potřeba ho ctít, případně revitalizovat a udržovat,“ dodal Línek, který je předsedou Rady památky hřebčína.
Urbanisté zhlédli konkrétní příklady řešení veřejných prostranství z Pardubic, ale také třeba z Kadaně nebo Berouna. Zvláštním tématem byla i vesnická veřejná prostranství. Ke sto letům republiky připravila Klára Brůhová příspěvek o prvorepublikových návrzích veřejných prostranství v Praze, která měla vyzdvihnout význam nového státu. Většina však nebyla nikdy realizována.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV