Lipavský (Piráti): Dejme české zahraniční politice novou sílu

31.08.2020 21:27 | Zprávy

Vyhrocená situace v Bělorusku potvrzuje, že česká i evropská politika potřebují další nástroje na posílení své lidskoprávní politiky. Tuto roli může zastat tzv. Magnitského zákon umožňující uvalovat sankce na lidské zrůdy porušující lidská práva. Zákon na ochranu lidských práv, tedy jeho českou verzi, předložím na podzim v Poslanecké sněmovně.

Lipavský (Piráti): Dejme české zahraniční politice novou sílu
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Na základě mnou navrženého zákona bude možné uvalovat personalizované sankce na jednotlivce, firmy i organizace, které se dopustí porušování lidských práv či se něm podílí. Může jít o lékaře zodpovědné za nucené odebírání orgánů, podnikatele provozující obchod s otroky, či, jako právě v Bělorusku, osoby podílející se na násilném potlačování pokojných demonstrací.

Své vlastní verze Magnitského zákona už přijaly země po celém světě: USA, Velká Británie, Kanada, Pobaltské státy, od začátku tohoto roku i Kosovo. V procesu příprav je i evropská verze, kterou podporuje i Česko. Zákon by měl být neodmyslitelným nástrojem zahraniční politiky každého státu, který se chce stavět na stranu obhájců lidských práv.

Zákon na ochranu lidských práv posílí pravomoci české vlády v oblasti zahraniční politiky. Hlavním garantem bude Ministerstvo zahraničí, které by pravidelně sbíralo informace o porušovatelích lidských práv. V případě, že odhalí porušování lidských práv, podá ministr zahraničních věcí návrh vládě na zařazení daného člověka či subjektu na sankční seznam.

Návrh zákona představím během debaty u kulatého stolu s odborníky, kterou pořádám v Poslanecké sněmovně příští středu 2. září od 10 hodin. Jako řečníci vystoupí zástupci Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva spravedlnosti, České národní banky, zástupci všech demokratických politických stran ve Sněmovně, senátoři a další experti (mezi nimi Ondřej Kundra z Respektu či Olga Lomová a Michael Romancov z Univerzity Karlovy).

  • Samotný zákon, doprovodné dokumenty i pozvánku na kulatý stůl naleznete v přílohách.
  • O Magnitského zákoně jsem v minulosti vydal články na svém blogu, poskytl jsem rozhovor a publikoval komentář, v němž samotný zákon a okolnosti jeho vzniku popisuji podrobněji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: V datové instruktuře máme opravdu velký infrastrukturní dluh

18:09 Ministr Vlček: V datové instruktuře máme opravdu velký infrastrukturní dluh

Projev na 123. schůzi Poslanecké sněmovny 20. prosince 2024 k zákonu o elektronických komunikacích