Dva týdny po vypuknutí krize kolem koronaviru si starostové obcí stále stěžují, že se nemohou spolehnout na podporu krajského úřadu. "Nejde o žádné dojmy. Máme přímé srovnání s reakcí Libereckého kraje a středočeský úřad za ním výrazně zaostává," říká starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman a dodává: "Je absurdní, že v uplynulých dnech některé obce a města zcela suplovaly zodpovědnost státu a Středočeského kraje. Ani celých 12 dní po vyhlášení nouzového stavu vládou ČR nedostaly obce, a to ani ty s rozšířenou působností, ze strany státu či kraje hmotnou podporu, plán finanční podpory či alespoň základní metodickou podporu."
Starostové požadují, aby Krajský úřad Středočeského kraje vyvinul výraznější aktivitu v podpoře občanů. Přinejmenším takovou, jakou předvádí sousední Liberecký kraj nebo pražský magistrát.
Pomoc a opatření organizované samotnými starosty středočeských měst a obcí totiž zatím dalece převyšují podporu, kterou poskytuje krajský úřad. "Například 1 140 ušitých roušek, které bude od 23. března kraj rozdělovat, jsme dokázali v našem městě zajistit již 17. března. Liberecký kraj začal již v sobotu 14. března večer s Technickou univerzitou v Liberci a soukromými firmami řešit zahájení výroby roušek a v pondělí 16. března koordinoval distribuci roušek ušitých dobrovolnými švadlenami," porovnává Lochman.
Starosta Kolína Michael Kašpar ve spolupráci s místním lihovarem, VŠCHT a kolínskou nemocnicí zase dokázal již 18. března distribuovat ve svém městě prvních 500 litrů povrchové dezinfekce, jejíž výrobu zorganizoval. "Primárně jsme dezinfekci poskytli složkám IZS, domovům pro seniory a dalším potřebným organizacím. Zajistili jsme výrobu další dezinfekce v místní lékárně," uvádí Kašpar. Lochman k tomu dodává: "I my jsme si zajistili vlastní dezinfekci. Na informaci, zda můžeme počítat s centrální distribucí dezinfekčních přípravků v kraji, do dnešního dne čekáme. Liberecký kraj přitom rozděloval dezinfekci mezi své starosty, kteří ji dále přerozdělovali, o uplynulém víkendu."
Příkladů selhání středočeského krajského úřadu je víc. Například pouhé zřízení krizové linky trvalo ve středních Čechách podle Lochmana o 72 hodin déle než na Liberecku. Za zcela frustrující přitom starostové považují způsob, jakým kraj komunikuje a informuje. "Starostům byly odpírány informace jak o nakažených, tak o testovaných s negativním výsledkem. Neinformovaní starostové tak nemohli vyvracet fámy, které se objevovaly, a zároveň se o nakažených dozvídali neoficiální cestou," popisuje starosta Úval Petr Borecký. Liberecký kraj přitom o každém nakaženém okamžitě informoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV