Ve dnech 22. a 23. srpna se v litevském Vilniusu konal 3. ročník konference u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů. Po Polsku a Maďarsku se letošního ročníku ujala Litva jakožto stát, který od července předsedá v Radě Evropské unie. Konference byla doplněna o jednání ministrů spravedlnosti a připomínkové akce k uctění obětí fašistické i komunistické totality. Delegáti měli zároveň možnost navštívit Muzeum tolerance nebo bývalé vězení KGB.
„Připomínání si lidských tragédií i hrdinských činů z dob totality musí zůstat nedílnou součástí kultury naší společnosti. Totalita není záležitostí čistě historickou. Ani moderní společnost nesmí rezignovat na soustavné hájení lidské svobody a důstojnosti,“ uvedl první náměstek ministryně spravedlnosti Daniel Volák, který na konferenci u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů zastupoval Českou republiku.
Na závěr konference byla zahájena putovní výstava připravená tzv. Platformou evropské paměti a svědomí, jejíž základy byly položeny již za českého předsednictví v Radě EU v roce 2009.
Evropský den památky obětí totalitních režimů se slaví v den výročí podpisu Paktu Ribbentrop-Molotov“, smlouvy o neútočení mezi nacistickým Německem a komunistickým Svazem sovětských socialistických republik (Moskva 23. srpna 1939). Ve smlouvě se obě strany zavázaly, že nepoužijí vojenskou sílu proti druhé straně a nespojí se s jejími nepřáteli. Ve světě je o výročí podpisu paktu antikomunisty držen Den obětí nacismu a komunismu (Black Ribbon Day), v pobaltských zemích je slaven jako oficiální státní svátek. Rezoluce Parlamentního shromáždění OBSE požaduje, aby se stal oficiálním evropským svátkem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo spravedlnosti