Novodobá historie psaná od roku 1989 nám potvrdila známou pravdu, že každé strategické rozhodnutí politiků má zásadní dopad na ekonomickou stabilitu a rozvoj územního celku státu. Vstup do ES a později do EU byl z tohoto pohledu pro ČR nepochybně zcela zásadní. Doširoka otevřené dveře evropského společenství nabídly na jedné straně téměř neomezené možnosti a obráceně pro podniky napojené na centrální plánování, rizika spojená s podnikatelskými aktivitami v prostoru tržního prostředí. Nové možnosti měly i přes zmíněná rizika přinést očekávaný růst ekonomiky, který byl v počátcích přímo úměrný přechodu stávajících kapacit na tržní hospodářství. Proces to nebyl jednoduchý a závisel do značné míry na schopnostech našich volených zástupců, včetně těch, kteří nás reprezentovali v institucích ES a později v EU.
Z mého pohledu došlo v tom čase vlivem neobratné politiky státu v oblasti ekonomické ochrany k hrubým chybám, které způsobily zánik několika odvětví tradičního průmyslu a postupně i ztrátu potravinové soběstačnosti. Jednalo se o špatně řízený proces bez koncepce a dlouhodobé vize, který prostě naši politici v daném čase nezvládli. Jako příklad mohu uvést naše zemědělství, z kterého odešlo v průběhu posledních let 80 tisíc lidí, kteří zajišťovali strategickou potravinovou soběstačnost státu a generovali ročně víc jak 30 miliard Kč do státního rozpočtu. Podobný osud postihl ještě dříve i strojírenský a zbrojařský průmysl, ale i výrobu obuvi, textilu, skla, porcelánu, papíru a řadu dalších výrobců a zpracovatelů různých komodit.
Místo podpory tradičních značek výrobních a zpracovatelských kapacit domácího průmyslu jsme přistoupili na plošnou restrukturalizaci, kterou provázely známé kauzy tunelování a konkursních řízení spojených s vyváděním peněz do tak zvaných daňových rájů, ale také nezdaněných příjmů do kapes podvodníků. To jsou aspekty, které výrazně brzdily ekonomický růst s veškerými dopady na rozvoj území a životní úroveň obyvatel státu. Výsledkem je, že průměrná hodnota kupní síly Čechů i po tak dlouhé době činí 53,6 % evropské úrovně a řadě občanů nejsme schopni zajistit slušnou životní úroveň. Vyspělé evropské státy nás proto zcela oprávněně i po 26 letech svobodného podnikání řadí do kategorie rozvíjejících se ekonomik, závislých na programové podpoře EU.
Za politiku státu je odpovědná vláda společně s našimi zákonodárci, kteří stanovují ve formě zákonů mantinely pro naši ochranu i naše chování. Jak se to politickým reprezentacím dařilo a daří, ať posoudí každý sám. Dlouhodobé průzkumy bohužel pro většinu našich politiků moc chvály nevykázaly a známka z chování a praktické činnosti není pro mnohé z nich rozhodně dobrá. Situace není bohužel lepší ani v našich krajích. Politické reprezentace nezvládají nahromaděné problémy a nejsou schopné najít koncepční řešení, které by daly věcem systém a řád. I na této úrovni jsme často svědky politického diletantství při řešení řady problémů. Ve výsledku nám pak v našem kraji chybí dlouhodobá koncepce zdravotnictví, školství, sociálních služeb, regionálního rozvoje, včetně dopravy a podobně. Řešení přitom nebývá většinou složité, mnohdy stačí zapojit do odborné diskuse daného problému všechny zainteresované subjekty a využít všechny zásadní připomínky pro zpracování metodiky koncepce dané oblasti.
To vše a mohl bych jmenovat řadu dalších aspektů, jsou podstatné důvody, proč i v současné době přichází s alternativou a nadějí pro voliče nová, ideologií a korupcí nezatížená apolitická hnutí, jejichž hlavním cílem je vrátit do politiky čestné a důvěryhodné osobnosti, které jsou připraveny plnit s péčí odpovědného hospodáře představy a zájmy společnosti.
Naše hnutí VÝCHODOČEŠI a hnutí STAN, s kterým půjdeme společně do krajských voleb 2016, tuto ambici rozhodně má.
Motto: Žijeme příliš krátce na to, abychom mohli se svým časem hazardovat.
Milan Maček předseda hnutí VÝCHODOČEŠI
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV