Evropská unie přijala nařízení 1143/2014 proti „zavlékání a šíření nepůvodních druhů“ do Evropy. Nevěříte? Čtěte pozorně dál.
Podle unie šíření nepůvodních invazních druhů může mít vážné důsledky, mohou se přemnožit, vytlačit a zahubit původní evropské populace. Zavlékání nepůvodních druhů do Evropy může mít „sociální a hospodářské dopady“, může dojít ke „genetickým účinkům křížení“. „Kromě toho mohou mít invazní nepůvodní druhy také závažný nepříznivý dopad na lidské zdraví a hospodářství,“ píše se v nařízení.
Ti, kdo invazní druhy, které by mohly ohrozit původní evropské populace, již drží v zajetí, musí do dvou let zajistit „usmrcení humánním způsobem“, nebo mají být jedinci aspoň „fyzicky izolováni“, aby nemohli uniknout. Volně žijící jedince mají členské státy likvidovat „fyzicky“ nebo „chemicky.“
Znamená to, že EU odmítá jakoukoliv migraci do Evropy?
Nikoliv. Omezení se nemají vztahovat na všechny nepůvodní druhy. „Některé druhy v reakci na změny životního prostředí přirozeně migrují. V novém prostředí by neměly být považovány za nepůvodní a měly by být vyloučeny z oblasti působnosti tohoto nařízení,“ říká EU. Kdo tedy migruje „přirozeně“, nemusí mít obavy ze zásahu Bruselu.
Evropská komise 13. července přijala nařízení 1141/2016, seznam invazních nepůvodních druhů. Na seznamu je asijská beruška, americká veverka šedá nebo třeba mýval severský. Prý by se přemnožily, vytlačily a zahubily původní evropské populace. Ti, kdo už takové druhy ubytovávají, je musí zabít nebo vykastrovat.
Mýval zmizí z brněnské zoo i celé Evropské unie, píší média. Rozlučte se s mývalem. Bude vykastrován a další už k nám nesmí.
Rasismus? Dvojí metr? Selektivní přístup? Myslíte si, že Evropská unie má závažnější věci k řešení, než mývaly v brněnské zoo? Já taky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV