Některým lokalitám však dosud chybělo připojení na kanalizaci. To by se mělo v příštích letech změnit. Radnice investuje desítky milionů korun do odkanalizování rodinných domů ve Skřečoni a Pudlově.
„Výstavbou kanalizace postupně řešíme problém odpadních vod u těch nemovitostí, jejichž majitelé ještě využívají staré septiky či žumpy. Z našeho rozpočtu hradíme vybudování nového řadu a přípojek k pozemkům. Přípojku od domu po veřejnou část už si budují lidé na své náklady. Je to nutná investice, které se do budoucna žádný producent odpadních vod nevyhne, současně jde o nejvýhodnější variantu odvodu splaškové vody,“ konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že drtivá většina bohumínských domácností už na veřejnou kanalizaci napojena je.
Jedním z posledních míst, které ještě není odkanalizováno, je část ulice 1. máje ve Skřečoni v úseku od místního kostela směrem k bývalé restauraci u Haladů až k hranici s Dolní Lutyní. Příprava projektu výstavby nového řadu trvala několik let, s realizací začalo město letos na podzim. „V první etapě vzniká síť 28 přípojek. Vzhledem k charakteru terénu jsme zvolili gravitační typ kanalizace, kdy splašky odtékají díky sklonu potrubí,“ uvedla Eliška Pecháčková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Doplnila, že v druhé etapě se počítá s 24 přípojkami. Hotovo by mělo být v roce 2024, předpokládané náklady vyčíslilo město na 32 milionů korun a uhradí je plně ze svého rozpočtu.
Po dokončení kanalizace ve Skřečoni se radnice bude soustředit na odkanalizování další městské části, konkrétně Pudlova v oblasti Ostravské a Rolnické ulice. A zatímco ve Skřečoni dostala přednost gravitační kanalizace, v Pudlově je vhodnější kanalizace tlaková s napojením na kanalizační řad v ulici Na Chalupách a následným dovedením splašků do čističky v Kopytově. „Vycházíme z odborné studie, která prokázala, že nejpřijatelnější je vybudování tlakového řadu, na který se domácnosti napojí přes domácí čerpací stranice. Vzhledem k rozsahu akce jsme projekt i výstavbu rozložili do tří etap. Máme za sebou několik jednání s vlastníky nemovitostí, ve finále by se mohlo na novou kanalizaci připojit téměř 150 domů a také místní základní škola,“ upřesnil Macura s tím, že investice si vyžádá desítky milionů korun.
V Bohumíně jsou však i některá místa, kde kvůli složitému přístupu, komplikovanému napojení na páteřní síť a dalším omezením není možné kanalizační řad vystavět. Jde například o část osady Nová Ves. „V takových případech finančně motivujeme obyvatele k individuálnímu odkanalizování a umožňujeme jim čerpat padesátitisícovou dotaci na domácí čističky nebo septiky s biologickým filtrem,“ doplnil místostarosta. Tohoto typu podpory už využilo přes dvacet žadatelů. Město chce do budoucna dosáhnout stavu, kdy žádná bohumínská domácnost nebude zatěžovat povrchové či podzemní vody nevyčištěnými splašky. V minulých letech už dokončilo kanalizaci například v Malé ulici ve Starém Bohumíně, v Úvozní ulici ve Skřečoni, v Rychvaldské a prodloužené Anenské ulici v Záblatí, v Mlýnské ulici v Šunychlu, v Trnkové ulici v Pudlově či v Krajní ulici ve Vrbici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.