Maršíček (KSČM): Policie chystá reorganizaci 2.0. Za sledování podezřelých bude zodpovědný tajný ‚superútvar‘

16.06.2017 5:34 | Zprávy

Policejní prezident Tomáš Tuhý v tichosti připravuje novinku v práci Útvaru zvláštních činností SKPV (detektivů, kteří sledují podezřelé). Jde o stejně rozsáhlou a citlivou reorganizaci, jaká se loni dotkla elitních útvarů a otřásla politickou scénou.

Maršíček (KSČM): Policie chystá reorganizaci 2.0. Za sledování podezřelých bude zodpovědný tajný ‚superútvar‘
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

Doposud platilo, že na většině krajských policejních ředitelství působí specializované týmy, které si kriminalisté na sledování osob a věcí „najímají“. Se souhlasem státního zástupce a soudce to umožňuje trestní řád.

Od prvního ledna příštího roku by ale měly všechny krajské „sledky“ přejít pod Útvar zvláštních činností SKPV (ÚZČ), servisní složku Policejního prezidia. Nejde o žádnou maličkost. Vznikne útvar o více než tisícovce lidí.

„Mohu potvrdit, že vedení policie rozhodlo o změně v organizaci práce specializovaných složek určených ke sledování. Důvodem změny je zejména snaha o zefektivnění této služby a zvýšení její dostupnosti,“ uvedla Iveta Skupien z Policejního prezidia. Podobnými slovy ospravedlňovalo vedení policie loňské sloučení protikorupční a protimafiánské policie.

Hlavní důvody dle policejního prezídia:

  • Rostou požadavky na služby poskytované Útvarem zvláštních činností SKPV, jak vyplývá z Koncepce rozvoje policie do roku 2020. Dokument však paradoxně neobsahuje ani slovo o chystané reorganizaci klíčové servisní složky policejní práce.
     
  • Je nezbytně nutné nejen technologické posílení kapacit útvaru nejmodernějšími technickými prostředky, ale i navýšení odborníků v jednotlivých problematikách kontaktního a technického sledování,

Hlavní argumenty proti centralizaci:

  • Jsou obavy z možných úniků citlivých údajů. Vznikne centrum, v němž se soustředí příliš mnoho citlivých informací, které jsou obchodovatelné.
  • Nové pracoviště policie určené ke sledování soustředí na jednom místě přehled o všech osobách v České republice. Hrozí zneužití centralizovaných dat.
  • Mezi kritiky slučování byli v minulosti především krajští policejní ředitelé, kteří nechtěli přijít o zajímavou část svých pravomocí. 

Stanovisko - Poznámky

  • Trochu mě mate, že v informaci Lidových novin se mluví o centralizaci "sledky", ale centralizovány budou asi krajské ÚZČ SKPV, které sloučí veškeré specializace, nebo druhá varianta je, že budou opravdu slučovat odbory operativní dokumentace krajských ředitelství policie a začleňovat do organizační struktury ÚZČ policejního prezidia.
     
  • Nelze srovnávat sloučení protikorupční a protimafiánské policie s centralizací sledovací služby. Zatím co v prvním případě došlo ke sloučení dvou, z hlediska specializace, rozdílných útvarů, v druhé případě jde o centralizace jedné služby.
     
  • Centralizace umožní technologické posílení kapacit útvaru nejmodernějšími technickými prostředky, ale i navýšení odborníků v jednotlivých problematikách kontaktního a technického sledování.
     
  • Odstranění případů, kdy na území jednoho krajského ředitelství při sledování stejné skupiny pachatelů operovala sledka daného krajského ředitelství a sledka UZČ nebo z jiného krajského ředitelství, 
     
  • Při slučování krajských útvarů nedojde k personálním změnám. Existující součásti policie se jen podřídí jinému velení a nevzniká žádný nový útvar. Není tedy zákonný důvod pro zásadní personální změny.
     
  • Co se týká obav, že vznikne centrum, v němž se soustředí příliš mnoho citlivých informací. Kdo už jiný, než policie a MV musí být schopno chránit informace, jinak vedení MV a policie není na svém místě a jestli pochybuje sama o sobě, nechť hned odstoupí. (Možným důvodem by bylo politické zadání centralizovat informace z krajů o vyšetřování osob spojených s politickou stranou (vlastní nebo konkurenční).
     
  • Kdysi byla centrála "Sledovačka"  - IV. Správa, a centrála Technika (odposlechy, ….) VI. Správa.  Jako problém bych dnes viděl, že útvary Zvláštních činností tyto problematiky slučují a chybí tam specializace. Proto Tomáš Almer se centralizace ÚZČ obává (viz rozhovor Chystaný policejní ‚superútvar‘ je nebezpečí, tvrdí bývalý elitní důstojník Almer).

Celkový dojem

Jsem z celé situace hodně rozpačitý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

22:14 Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

Od začátku ukrajinské války uplynuly tři roky. Je to příležitost připomenout si, proč, jak, kvůli ko…