“Dostat žádanku na testování na COVID je pro mnoho lidí nemožné, nebo minimálně těžko dosažitelné. Nejhůř jsou na tom opět dlouhodobě nejzranitelnější, lidé bez práce nebo v hmotné nouzi. Často jde přitom o domácnosti s malými dětmi, jejichž budoucnost je teď nejvíc v sázce, nebo klienty sociálních služeb, které negativní testy vyžadují,” popisuje Vít Masare, spolupředseda Zelených v Praze, svou zkušenost z terénní sociální práce.
“Abychom dnes dokázali fungovat, je možnost nechat se v případě potřeby otestovat nezbytná. Minimální poplatek pro samoplátce ve výši cca 1800 Kč, který je na mnoha místech v Praze ještě výrazně vyšší, je pro mnoho občanů nereálné jednorázově vydat. V případě testování celé rodiny to mohou být násobky této sumy, dodává Barbora Truksová, spolupředsedkyně pražských Zelených.
“Pokud není dostupná ani od státu, ani od města pomoc pro všechny, jako to prý funguje na Taiwanu, v Paříži a začíná se s tím na Slovensku, navrhujeme, aby vedení Prahy zřídilo alespoň jedno plně hrazené odběrné místo pro lidi v hmotné nouzi a registrované v evidenci nezaměstnaných,” upřesňuje Masare.
Pandemii to sice nevyřeší, ale mnoha nejzranitelnějším výrazně pomůže. Z plezíru to lidi zneužívat nebudou a ušetříme si spoustu energie včetně administrativy.
Komplexní návrh Zelených, jak zvládnout krizi, která nemusela být, naleznete zde.
Primátora a radní Johnovou Zelení vyzvali ke zřízení aspoň bezplatného odběrného místa pro nejpotřebnější přes online interpelace. Petr Kutílek vyzýval vedení Prahy k zajištění bezplatného testování na COVID po vzoru Paříže již v září.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV