Mašek (ANO): Nemocnice bez lékařů od kdy, vládo?

24.10.2023 23:08 | Zprávy

Projev na 78. schůzi Poslanecké sněmovny 24. října 2023 k aktuálnímu problému obsazování služeb v nemocnicích

Mašek (ANO): Nemocnice bez lékařů od kdy, vládo?
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jiří Mašek (ANO)

Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové.

Bod, který navrhuji, se bude jmenovat Nemocnice bez lékařů od kdy, vládo? Chtěl bych tady reagovat na současnou situaci v obsazování služeb lékaři, kdy 6000 lékařů podalo výpověď ze služeb v našich nemocnicích, je to 6000 z 20 000 lékařů, kteří se na těch službách podílí. Přeloženo do češtiny, takto nelze služby postavit a hrozí to už od prosince tohoto roku. Celé to bylo spuštěno implementací evropskou změnou zákoníku práce. A v tom zákoníku práce se měnily DPČ a DPP a podmínky jejich využívání a vlastně tato záležitost odhalila to, co už ve zdravotnictví dlouho víme, a to je, že se zákoník práce nedodržuje, protože zákoník práce v naší pracovněprávní legislativě znamená nejdelší dvanáctihodinovou směnu, v podstatě bez výjimek.

A většina z vás ví, že lékaři slouží 24, 36 i více hodin, i třeba 70 hodin, někdy i celé víkendy. Jenom díky tomu se dařilo udržet lékaře v dostatečném počtu ve službách. Obcházeli jsme zákoník práce, a to právě díky využívání DPČ a DPP, což se ukázalo se změnou právě v té evropské legislativě, že nadále (to) nebude možné. Tím se otevřela otázka toho, že nelze ty služby postavit. A my jsme se na to snažili reagovat tím, že umožníme vyšší počet odpracovaných přesčasových hodin. Nebyla to cesta správná. A když se toto dalo do novelizace zákoníku práce, tak se ozvali mladí lékaři, ozvaly se odbory, ozvala se Česká lékařská komora, ale ozvali se ti, co řídí nemocnice, protože viděli, že je ohrožení služeb v nemocnicích.

Proto jsme i cestou jednak výboru pro zdravotnictví požádali vládu, aby se snažila vyjednat v rámci EU nejdelší směnu ve zdravotnictví v délce 24 hodin, což se následně podařilo a dokonce se ukázalo, že to bylo právo naší národní legislativy si to upravit sami, takže jsme se z Bruselu dozvěděli, co chcete, upravte si to, takže to se stalo. V současnosti ale se ukazuje, že ta problematika vyjednávání je velmi zanedbaná. Vláda, a konkrétně ministři Jurečka a Válek, kterých se to dotýká, nejednali s odbory, nejednali s mladými lékaři a celé to jednání, i když ten problém je znám od léta, kdy jsme tady ve třetím čtení 28. 6. schválili poprvé úpravu zákoníku práce s těmito problémy, tak se to vleče od té doby až doteď a první seriózní větší jednání obou dvou stran proběhlo až před třemi dny, 20. 10., a skončilo tak, jak se dalo očekávat nedohodou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z různých perspektiv

13:14 Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z různých perspektiv

V posledních letech čelí české zdravotnictví celé řadě výzev, které ovlivňují jak kvalitu péče, tak …