Zaměstnavatelé POZOR - Hlášení o COVID pozitivních zaměstnancích.
Firmy budou od pondělí hlásit pozitivní samotesty zaměstnanců na covid-19 přes stránku Samotestování na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Tam mohou rovnou požádat i o neschopenku.
Autorizace k přihlášení na web bude přes datovou schránku firmy. Podrobné informace ministerstvo zveřejní v manuálu k testování, který v současné době dokončuje. (Jak budou postupovat zaměstnavatelé fyzické osoby podnikající bez datové schránky, se dozvíme až z metodiky).
Na zakoupené testy firmám přispívají zdravotní pojišťovny. Podniky, které dosud zaměstnance netestovaly, budou moci žádat o peníze až v březnu.
Na webu bude po přihlášení dostupný formulář, kam firma zadá údaje o pozitivně testovaných zaměstnancích a může u každého také zvolit, jestli pro něj žádá neschopenku. Automaticky se tuto informaci dozví Česká správa sociálního zabezpečení, která neschopenky eviduje.
Peníze v prvních dnech pracovní neschopnosti zaměstnanci platí zaměstnavatel. Ten pak může čerpat Antivirus nebo takzvanou Izolačku.
Lidé, kteří neschopenku mít nebudou, mohou dál pracovat v karanténě z domova.
Nahlásit výsledky testování je zaměstnavatel povinen do dvou dní od testu. Zaměstnanci v případě vydání karantény a neschopenky přijde SMS zpráva.
Po pozitivním antigenním samotestu bude karanténa na pět dní. Pokud se v té době u zaměstnance vyskytnou příznaky, nevrací se po pěti dnech do práce, ale kontaktuje svého praktického lékaře, který ho případně pošle na PCR test. Při pozitivním PCR testu nastupuje do izolace, po negativním může karanténu okamžitě ukončit.
Měsíčně bude možné absolvovat až pět PCR testů, které budou zdarma jen pro očkované.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV