Celkem i s výhledem na další roky půjde o zastavení až dvou milionů exekucí. Do novely zákona se předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubu Michálkovi podařil prosadit také online dohled státu nad exekutorským systémem.
„Pro Piráty je prioritní dostat lidi z dluhových pastí, protože na současném nefunkčním systému tratí všichni. Dlužníci, jejich rodiny, věřitelé, společnost i stát. Díky návrhu se mohou lidé dostat znovu zpátky na legální trh práce, což je klíčové jak pro ně, tak i pro státní kasu. O zastavení nevymahatelných a bagatelních exekucí se vedlo dlouhé a komplikované vyjednávání, ale výsledek bude mít větší dopad, než měly akce Milostivé léto. Záměr také odpovídá prioritě, kterou jsme za Piráty prosadili do programového prohlášení vlády,“ uvedl Jakub Michálek.
„Je jasné, že dluhy se mají platit. Nedává ale smysl pronásledovat člověka, který dlužil původně nějakou drobnější částku, ale tento bagatelní dluh mu kvůli různým pokutám a poplatkům vyskočil na desítky až stovky tisíc korun. Chceme, aby byl takovému nelidskému přístupu konec. Stejně tak nemá smysl pokračovat v exekucích a nechat naskakovat poplatky v situaci, kdy se roky nedaří dluh vymoci. Věřitelé se k penězům mnohdy stejně nedostanou. Je na čase systém konečně zefektivnit,“ doplnil Michálek.
Důležitou částí novely je také přístup státu k aktuálním datům Exekutorské komory. To se snažili Piráti prosadit již v minulém volebním období, podařilo se jim to ale jen částečně. Nyní bude mít do centrální evidence exekucí přístup statistické a kontrolní oddělení Ministerstva spravedlnosti.
„Stát získá poprvé v historii zákonný online přístup ke kompletním aktuálním datům Exekutorské komory. Díky tomu bude mít všechno podstatné pro hlídání úspěšnosti a efektivity budoucích snah o vymanění dalších lidí z exekucí. Jde také o hlídání exekučního systému jako celku a lepší zacílení kontrol. Nebudeme jako stát závislí na tom, která data a jestli vůbec nám exekutoři dodají,“ vysvětlil Michálek.
Piráti také předložili konkrétní návrhy na ozdravení veřejných financí o 140 až 180 miliard ročně. Kromě jiných věcí, jako je třeba omezování daňových úniků či regulovaný trh s konopím, navrhují právě i podporu návratu lidí z dluhových pastí zpátky na pracovní trh. Podle expertních analýz to do státní pokladny přinese až 20 miliard korun ročně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV