Michálek (Piráti): Prosazujeme osobní zodpovědnost úředníků a politiků

24.06.2020 20:55 | Zprávy

Poslanci Ústavně právního výboru Sněmovny dnes schválili usnesení k závěrečnému účtu státu. To chce po resortech zveřejnit, kolik se z peněz daňových poplatníků zaplatilo jako odškodnění za nezákonná rozhodnutí a zda se tyto uhrazené peníze vymáhají zpětně po odpovědných osobách.

Michálek (Piráti): Prosazujeme osobní zodpovědnost úředníků a politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jakub Michálek

V roce 2019 stát na odškodňování občanů a firem za nezákonná rozhodnutí a nesprávné úřední postupy v resortu spravedlnosti zaplatil 230,6 milionů korun. V roce 2018 to bylo dokonce 373,5 milionů. Nejde jen o nezákonná rozhodnutí úřadů, ale třeba i o soudní průtahy a pochybení státních zástupců. Pokulhává však schopnost a snaha státu tyto vynaložené peníze vymáhat po konkrétních osobách, které škodu svým nezákonným jednáním či nečinností způsobily.

Konkrétní osoby jsou sice potrestány kárným rozhodnutím, ale například Ministerstvo spravedlnosti vymáhá škodu zřídka. Podle vyjádření z konce minulého roku z celkových 3 tisíc soudců vymáhá pouze dva regresní nároky za škodu 193 tisíc korun.

„Usnesení, které jsem na výboru prosadil, změní podobu státního závěrečného účtu. Nově budou zhodnoceny i výdaje na odškodňování občanů postižených nezákonným rozhodnutím státu, a to za jednotlivé instituce. Důsledností ve hlídání škod po odpovědných osobách se zvýší motivace pracovat kvalitně, poctivě a v souladu se zákony. Piráti prosazují osobní zodpovědnost úředníků a politiků včetně zpětného vymáhání adekvátní výše nároku tam, kde svým rozhodnutím vědomě či nedbalostí zaviní škodu, kterou stát občanům či firmám zaplatil,“ okomentoval usnesení Michálek.

Usnesení schválené ústavněprávním výborem dne 24. června 2020:
Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR doporučuje, aby vláda v rámci státního závěrečného účtu do budoucna vyhodnocovala u jednotlivých státních institucí náklady a výdaje spojené s úhradou škod způsobených nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem a uplatněné regresní nároky.

Žádost o informace ve věci vymáhání regresního nároku po soudcích ZDE
Interpelace ministra spravedlnosti ve věci vymáhání regresu vůči soudcům a prodloužení promlčecí lhůty ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

6:03 Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

Válkova neschopnost řídit rezort zdravotnictví přináší své další ovoce. Tentokrát v podobě existenčn…