Ministr Babiš: Skutečným spolkům, které nevznikly z důvodu obcházení zákona, vyjdeme vstříc

23.04.2017 16:29 | Zprávy

Konference MF odpověděla, jak na EET v neziskovém sektoru.

Ministr Babiš: Skutečným spolkům, které nevznikly z důvodu obcházení zákona, vyjdeme vstříc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Ministerstvo financí a Finanční správa ani po zavedení elektronické evidence tržeb nepolevují v kontaktní informační kampani k tomuto důležitému opatření a ve čtvrtek 20. dubna 2017 proto společně uspořádali konferenci „Venkovské spolky a EET“, které se zúčastnilo přes 200 zástupců obcí a neziskových organizací. Součástí akce byla také panelová diskuze zástupců rezortu financí, obcí a spolků, podnikatelských asociací a odborné veřejnosti.

Na konferenci zástupci Ministerstva financí podrobně vysvětlili zákonné požadavky a metodiku EET pro spolky ve specifických případech a zaměřili se přitom zejména na zaznamenané nejasnosti při evidování tržeb u venkovských spolků. Cílem Ministerstva financí bylo mimo jiné zástupcům spolků na konkrétních případech ukázat, že se jich elektronická evidence tržeb v drtivé většině případů vůbec netýká.

Například pokud spolek reálně podniká, například provozuje hospodu, existuje v zákoně výjimka pro drobnou činnost a takový spolek eviduje jen v případech, kdy je tato podnikatelská činnost významná a má potenciál konkurovat podnikatelským subjektům. Zákonná výjimka pro drobnou podnikatelskou činnost spolků a dalších neziskových subjektů byla zavedena právě proto, aby zohlednila jejich specifika. „Měla by být Finanční správou vykládána v tom smyslu, aby pomáhala spolkům v jejich podnikání, pokud jde skutečně o podnikání malého rozsahu“, uvedla náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová. Venkovské spolky musí v současnosti z drobné vedlejší podnikatelské činnosti evidovat tržby tehdy, pokud roční obrat z této činnosti překročí 175.000 korun ročně. Podle generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka je již nyní na základě zpětné vazby od neziskového sektoru zřejmé, že je potřeba současný limit 175 tisíc Kč zvýšit. Upravené podmínky EET pro spolky zveřejní Ministerstvo financí do konce dubna.

Ministr financí Andrej Babiš všechny přítomné ujistil, že rezort financí nebude zhoršovat podmínky pro život a podnikání na venkově. „Skutečným spolkům, které nevznikly z důvodu obcházení zákona o evidenci tržeb, vyjdeme maximálně vstříc. Mají totiž úplně jiný charakter podnikání, jehož cílem není zisk. Na dnešní konferenci chceme rozvinout diskuzi o možných řešeních a do konce příštího týdne přijdeme s konkrétním řešením,“ řekl ministr financí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Dvořák: Zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností

14:02 Ministr Dvořák: Zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností

Projev na 127. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 22. ledna 2025 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění…