Vážená paní předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, dámy a pánové, já vám přeji hezký den.
A já bych vás zde rád krátce seznámil s projednávaným materiálem, respektive s obsahem týkajícím se 8. zprávy o ekonomické, sociální a územní soudržnosti. Sdělení, které Evropská komise zveřejnila 4. února 2022, je především manažerské shrnutí, které předcházelo zveřejnění samotné 8. kohezní zprávy. Já tuto zprávu považuji za zajímavější, protože ta již podrobněji hodnotí dlouhý vývoj regionálních rozdílů a stručně se zabývá i dramatickými dopady pandemie covid-19. 8. kohezní zpráva obsahuje 9 kapitol. A hlavní závěry bych asi vypíchl následující:
Od roku 2001 méně rozvinuté východní regiony EU zvyšují HDP na obyvatele a dohánějí tak zbytek EU. Nadále bude třeba investovat do lidí, podpořit vzdělávání, odbornou přípravu, zvýšit investice do výzkumu a inovací a zlepšit kvalitu institucí. Hospodářská a finanční krize snížila objem národních veřejných investic, což významně posílilo roli evropských fondů a politiky soudržnost, jako důležitého zdroje finančních prostředků. Stále je to zhruba třetina rozpočtu Evropské unie, tyto fondy. Politika soudržnosti dokázala rychle reagovat na krizi způsobenou pandemií covid-19, v rámci těch náhlých změn třeba pomoci v modernizaci zdravotnictví apod.
Politika soudržnosti by se nicméně měla vrátit k svému původnímu cíli, kterým je snižování regionálních rozdílů a podpora dlouhodobého regionálního rozvoje. Hospodářský růst Evropské unie má v příštích desetiletích podpořit zelená a digitální transformace. S ohledem na ty uvedené závěry se domnívám, že všechny tyto příležitosti a výzvy se České republice nevyhnou. Za mě je to dobře. Česká republika musí intenzivně investovat do digitalizace, ekonomiky či průmyslu a připravovat se na změny v celé společnosti, které budou s tímto vývojem bezpochyby spojené. Za rozhodující faktor pro posilování konkurenceschopnosti rozvoje hospodářství a sociální stability já osobně považuji investice do celoživotního učení, rekvalifikace, moderně zvaný upskill, reskill.
Velký význam pro společnost, stát i průmysl mají jistě výzkumné organizace a jejich infrastruktura. Jsem přesvědčen, že se nevyhneme různým trendům v oblasti politiky ochrany klimatu a životního prostředí. Stejně tak v oblasti zelené transformace – nízkouhlíková ekonomika, cirkulární hospodářství. To jsou koneckonců věci, které silně vnímáme už dnes. Ostatně tak o tom zde hovořil i pan Síkela. Není to pouze energetická krize, ale jsou to obecně zvyšující se náklady jak na výrobu, tak na život. Jednotlivé kapitoly 8. kohezní zprávy byly detailně diskutovány na různých pracovních skupinách během francouzského předsednictví v Radě EU. V kontextu tomu blížícího se předsednictví České republiky my chceme proběhlá jednání k obsahu 8. kohezní zprávy využít k otevření diskuse nad dalším směřováním politiky soudržnosti po roce 2027.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.