Ministr Baxa: Na legislativním ukotvení statusu umělce pracujeme podle plánu

07.06.2023 8:19 | Tisková zpráva

„Na legislativním ukotvení statusu umělce/umělkyně pracujeme podle legislativního plánu. Předpokládáme, že materiál bude předložen vládě do konce letošního roku, do konce roku 2025 má být novela zákona účinná. Postoje ke konkrétnímu obsahu jsou v rámci umělecké komunity různé, proto Ministerstvo kultury komunikuje se širokým spektrem důležitých aktérů, “ říká ministr kultury Martin Baxa.

Ministr Baxa: Na legislativním ukotvení statusu umělce pracujeme podle plánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Martin Baxa

„Status umělce/umělkyně nyní zavedeme do české legislativy nově prostřednictvím novely zákona o některých druzích podpory umění. Jde o nástroj podpory nejohroženějším skupinám umělců a umělkyň. Jsme na začátku dlouhodobého procesu, který není ohraničený a definitivní a bude se vyvíjet v průběhu času v souvislosti s aktuálními potřebami,“ doplňuje Martin Baxa.

„Oblast kultury naše vláda považuje za velmi důležitou. Dokládá to fakt, že v našem resortu máme pro letošní rok k dispozici největší rozpočet v historii. Nesmíme zapomínat ani na nulovou sazbu DPH na knihy, která je součástí konsolidačního balíčku. Předpokládám, že tento fakt se projeví na odměňování profesionálek a profesionálů v oblasti literatury. Situaci v oblasti kultury zanedbanou za uplynulá desetiletí aktivně řešíme postupnými kroky,“ doplňuje ministr kultury.

Situace zástupkyň a zástupců uměleckých profesí je v kontextu zemí Evropské unie pojata různými způsoby, které odpovídají legislativní realitě daných zemí. Paleta řešení je široká, od Dánska, Nizozemska a Švédska, které žádné speciální zákony nemají, až po Španělsko, Portugalsko a Irsko, které naopak disponují detailní legislativou. Polsko a Slovensko jsou stejně jako Česká republika na počátku legislativního procesu.

Prioritou následujícího období je diskuse o tom, jak definovat skupinu umělkyň a umělců, kteří status získají, jaká kritéria k jeho získání povedou a kdo o nich bude rozhodovat. Klíčové je porozumět podmínkám, v nichž jednotlivé profese svou činnost vykonávají, identifikovat systémové problémy a najít nástroje podpory těch, kteří to nejvíce potřebují. Na podkladech pro novelizaci zákona č. 203/2006 Sb. aktuálně spolupracuje odbor umění, knihoven a kreativních odvětví MK s řešitelskými týmy výzkumných projektů, které se zabývaly mapováním potřeb jednotlivých uměleckých oborů a profesí. Je v kontaktu mimo jiné s výtvarným Spolkem Skutek, s Asociací spisovatelů, Vizí tance, Novou sítí, Českou obcí hudební, Asociací režisérů, scénáristů a dramaturgů, dále s akademickými pracovišti: Univerzitou Palackého či Vysokou školou ekonomickou.

Probíhají setkání v rámci expertní skupiny nad výstupy z konkrétních výzkumných projektů. Expertní skupina bude doplněna ještě o další zástupce a zástupkyně a od června začne pracovat na konkrétní podobě legislativního návrhu.

Status umělce/umělkyně a NPO

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích