Ministr Bek: Jsem rád, že se mladí čeští i slovenští studenti zapojují do veřejného dění

14.04.2025 14:23 | Monitoring

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek přijal na MŠMT mladého osmnáctiletého vědce Tomáše Čermáka, který získal prestižní cenu Earth Prize za udržitelnost životního prostředí.

Ministr Bek: Jsem rád, že se mladí čeští i slovenští studenti zapojují do veřejného dění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Na zařízení, které umí vyčistit vodu od škodlivých chemických látek, spolupracoval s devatenáctiletou Annou Podmanickou ze Slovenska. Jejich projekt PURA, který je spojením dvou výzkumů, byl vyhlášen nejlepším projektem v celé Evropě.

„Jsem rád, že se mladí čeští i slovenští studenti zapojují do veřejného dění, že jim záleží na stavu naší země a že umí využít svých schopností a vědomostí k tomu, aby pomáhali zlepšovat ekologickou stopu prostřednictvím inovativních nápadů,“ sdělil k oceněnému studentovi ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Zařízení, které mladý vědec vytvořil, dokáže zlikvidovat 70 procent vybraných léků z vody za pouhé tři minuty. Z poměrně levných materiálů, tedy lékařských jehel, 3D tisku a podobně vytvořili reaktor, který používá studené plazma, a to vytváří za zvláštních podmínek vysoké napětí. Díky tomu dochází k odstranění antibiotik nebo i dalších léků z vody. „I když byly tyto metody už dříve studovány samostatně, právě kombinace studené plazmy a fotokatalytického prášku v rámci spojení PURA je průkopnický – nabízí nové řešení pro boj s rezistencí vůči antibiotikům,“ popsal Tomáš Čermák projekt, který se bude ještě díky hlasování na webu The Earth Prize ucházet o celosvětové vítězství, o ocenění Světových vítězů (Global Winners).

Kromě prestižní ceny obdržely Tomáš i Anna společně přes 12 tisíc dolarů na další rozvoj projektu. „Nyní chceme rozšířit náš tým, zapojit více studentů a získat podporu a kapitál potřebný k tomu, aby se PURA mohla posunout dál,“ řekl ke svým plánům Tomáš Čermák.

Švýcarská nezisková organizace Earth Foundation, která ocenění uděluje, se věnuje inspiraci, vzdělávání, mentoringu a zmocnění studentů a mladých lidí k řešení environmentálních problémů pomocí inovativních nápadů. Do soutěže Earth Prize, což je v současnosti největší světová ekologická soutěž pro mladé lidi, se během prvních tří ročníků zapojily týmy z více než 150 zemí. Cílem soutěže je inspirovat a posílit novou generaci ekologických lídrů a inovátorů a vytvořit globální platformu pro sdílení a škálování jejich řešení.

Tomáš Čermák studuje dálkově Biskupské gymnázium v Hradci Králové. Ve svém volném čase sestrojil zařízení schopné inaktivovat mikroorganismy pomocí studeného plazmatu a odstraňovat znečišťující látky z vody. Na jeho konstrukci pracoval v laboratoři Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a za projekt získal v květnu 2024 cenu Učené společnosti pro středoškoláky, spolupracoval také s Masarykovou univerzitou v Brně a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. V roce 2024 byl stážistou Otevřené vědy ve Fyzikálním ústavu AV ČR, kde se podílel na vývoji neurální sítě, jež by v reálném čase diagnostikovala srdeční poruchy z EKG. Vyhrál první místo v Energetické olympiádě s projektem využití zelených řas v energetice a získal Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu za vědeckou expedici do Žďárských vrchů, kde měřil radiaci půdy gamma spektrometrem vlastní výroby. V roce 2024 bodoval v soutěži Středoškolák roku s projektem Výpisky.com a stal se také TECH talentem roku. Na začátku dubna 2025 jej ocenil Národní ústav pro autismus – NAUTIS za přispění k lepšímu porozumění autismu. Spoluzaložil spolek STEM_HUB, který dnes propojuje přes 250 studentů se zájmem o STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics).

HLASOVÁNÍ ZA ČESKOU REPUBLIKU ZDE: Od neděle 13. dubna do úterý 22. dubna bude otevřeno hlasování napříč kontinenty, přičemž podpořit dva mladé česko-slovenské vědce může prostřednictvím tohoto linku každý.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Nikomu nic brát nechceme, ale svoje nedáme! Budeme bránit svou krásnou zemi

20:16 Fiala (SPD): Nikomu nic brát nechceme, ale svoje nedáme! Budeme bránit svou krásnou zemi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k češství.