Po příletu na Letiště Václava Havla v Praze byli oba propuštění předáni zástupcům velvyslanectví svých zemí. Tato humanitární akce se uskutečnila díky diplomatické přítomnosti ČR v Sýrii. Česká republika má jako jediná evropská země v Sýrii zastoupení na úrovni velvyslance, což jí umožňuje efektivně pomáhat v konzulární oblasti nejen občanům EU, ale i dalších států jako například USA.
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček informoval o své humanitární cestě do Sýrie vysokou představitelku EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicu Mogherini.
U příležitosti převzetí humanitárních pracovníků proběhlo i krátké bilaterální jednání mezi šéfem české diplomacie a jeho syrským protějškem Walidem Muallemem, během něhož Jan Hamáček ocenil toto humanitární gesto syrské strany. „Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů, a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ řekl ke své humanitární cestě ministr Hamáček.
Český ministr při rozhovoru se syrským protějškem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení syrského konfliktu, které jsou založeny na příslušných rezolucích Rady bezpečnosti OSN, mj. i rezoluce 2254 (2015) a podtrhují význam Ženevského procesu. Důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků. Rovněž vyjádřil přesvědčení, že stažení íránské přítomnosti z blízkosti syrsko-izraelské hranice přispěje k větší stabilitě regionu.
V souvislosti se zákonem o utajovaných informacích a kvůli bezpečí obou pracovníků německé neziskové organizace, kteří nejsou občany ČR, nebude Ministerstvo zahraničních věcí ČR poskytovat k případu žádné další informace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV