Ministr Havlíček: Očekávali jsme výraznější zpomalení hospodářského růstu

20.05.2019 6:28 | Zprávy

Česká ekonomika na počátku letošního roku mírně zpomalila. Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, v 1. čtvrtletí 2019 meziročně o 2,5 %, a ve srovnání s meziročním růstem ve 4. čtvrtletí 2018 tak zpomalil o 0,1 p. b.

Ministr Havlíček: Očekávali jsme výraznější zpomalení hospodářského růstu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček

Mírné zpomalení růstu jde na vrub vysoké srovnávací základny z minulého roku, kdy se výkon ekonomiky zvýšil o 4,2 % Podle údajů srovnávajících mezičtvrtletní vývoj hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2019 zvolnil tempo růstu na 0,5 %, proti 0,8 % ve 4. čtvrtletí 2018.

„Na základě dostupných údajů statistiky průmyslu jsme očekávali výraznější zpomalení hospodářského růstu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Celková průmyslová produkce v 1. čtvrtletí t. r., po očištění od vlivu počtu pracovních dnů, vzrostla meziročně pouze o 0,2 % a v porovnání se 4. čtvrtletím 2018 byla o 1,2 p. b. nižší. Nicméně podle ČSÚ to byl zpracovatelský průmysl, který nejvíce přispěl k tvorbě hrubé přidané hodnoty. „V dlouhodobém horizontu vypadá povzbudivě především vývoj v odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Dynamika růstu tohoto odvětví je nejvyšší. Odpovídá tak trendu rychlého růstu digitálních technologií,“ doplnil ministr Havlíček.

Jednou z bariér další expanze průmyslu je nedostatek pracovníků. Nezaměstnanost je na nejnižší úrovni od června 2008 a její významnější pokles už není v zásadě možný. V letošním dubnu evidovaly úřady práce zhruba 210 tisíc uchazečů o práci, takže se v Česku dále rozevírají nůžky, kdy je více volných pracovních míst než uchazečů.

Úlohu dalšího zdroje růstu na nabídkové straně ekonomiky tak budou zřejmě plnit, obdobně jako loni, služby. V 1. čtvrtletí se tržby ve službách, očištěné o kalendářní vlivy, meziročně reálně zvýšily o 2,5 %. Nadprůměrně rostly tržby v informačních a komunikačních činnostech (růst o 5,8 %) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (3,2 %), solidně pak také v ubytování, stravování a pohostinství (2,2 %). Z dalších odvětví si dobře vede rovněž stavebnictví, jehož produkce v 1. kvartále t.r. vzrostla o 2,3 %.

Předběžný odhad hrubého domácího produktu zahrnuje pouze údaje o jeho celkovém vývoji, podrobnější data o struktuře zveřejní ČSÚ při zpřesnění výsledků dne 31. května. Zatím jsou dostupné výsledky prodejů v maloobchodě, které napovídají, že hospodářský růst by měl být tažen především spotřebou domácností. Tržby maloobchodu bez motorových vozidel, očištěné o kalendářní vlivy, se za 1. čtvrtletí 2019 meziročně reálně zvýšily o 5,4 %. „Nálada spotřebitelů je stále pozitivní, podporovaná rychlým růstem mezd, extrémně nízkou nezaměstnaností a rekordní mírou ekonomické aktivity,“ doplnil ministr Havlíček. Na druhé straně očekáváme oslabení příspěvku zahraničního obchodu, a to jak vlivem silné domácí poptávky, která zvyšuje dovozy, tak i stále nevýrazné ekonomické aktivity hlavních obchodních partnerů. Podle předběžného rychlého odhadu Eurostatu vzrostla ekonomika eurozóny v 1. čtvrtletí 2019 meziročně o 1,2 %, tj. stejně jako ve 4. čtvrtletí 2018. Podle dosud dostupných údajů za jednotlivé země pak ve Spojeném království o 1,8 %, Rakousku o 1,4 % a Německu o 0,7 %.

Zvolnění vývoje české ekonomiky v 1. čtvrtletí bylo v zásadě očekáváno, takže neměníme náš odhad, že v celoročním výsledku by se tempo růstu hrubého domácího produktu mohlo pohybovat kolem 2,5 %. Toto očekávání je však zatíženo výraznými nejistotami. Vedle stále nevyjasněné otázky brexitu představují významná vnější rizika nárůst protekcionismu a zpomalení globálního růstu. V domácích podmínkách jsou nejistoty spojeny se zřetelnými znaky přehřívání ekonomiky, především na trhu práce a nemovitostí. „Nerovnováhy na trhu práce vytvářejí silný tlak na růst mezd, který by při delším trvání mohl nepříznivě působit na konkurenceschopnost firem,“ uzavřel ministr Havlíček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Děti po energeťácích bývají méně soustředěné

22:28 Zajíčková (ODS): Děti po energeťácích bývají méně soustředěné

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zákazu prodeje energetických nápojů dětem mladším 1…