Ministr Havlíček: V boji proti koronaviru pomůže virtuální hackathon. Stát nabídne finance, mentoring i kapacity

07.04.2020 9:09 | Zprávy

CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a řadou dalších partnerů spouští virtuální hackathon Hack the Crisis. Jedná se o koncept, který spojuje stát, kraje, univerzity, firmy a asociace s cílem urychlit realizaci vybraných projektů reflektujících priority naší země v boji proti koronaviru. Hackaton je další aktivitou, kterou zastřešuje platforma Spojujeme Česko, kde firmy mohou mimo jiné nabízet i poptávat volné kapacity, materiály i služby.

Ministr Havlíček: V boji proti koronaviru pomůže virtuální hackathon. Stát nabídne finance, mentoring i kapacity
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

Mobilní aplikace reagující na mimořádnou situaci, 3D tisk a rychlá výroba nedostatkového zboží, například plicních ventilátorů nebo ochranných pomůcek. To jsou jen některé příklady toho, jak jednotlivci i firmy mohou pomoci nejen v době mimořádných opatření a výzev, které s sebou koronavirus přináší. CzechInvest proto společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští virtuální hackathon Hack the Crisis. Jeho cílem je podpořit a sjednotit aktivity vedoucí k boji nebo zmírnění dopadů pandemie koronaviru a hledat konkrétní řešení pro aktuální potřeby. Hackathon propojí stát, firmy, odborníky i mentory.

„Nevytváříme něco zcela nového, soukromých iniciativ, které zde už fungují, si vážíme a nechceme do nich zasahovat. Chceme však dodat podporu tam, kde je potřeba a kde o ni bude zájem. Vidíme, že to funguje v zahraničí, například v Estonsku, Polsku nebo Německu, kde jsme se inspirovali, a rádi bychom podporu ze strany státu nabídli i v Česku. S kolegy z Polska jsme navíc v kontaktu a domluvili jsme se, že si vzájemně nasdílíme příklady dobré praxe a tam, kde to bude vhodné, vzájemně propojíme i naše mentorské sítě,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Díky zapojení všech relevantních složek státu chce ministerstvo i CzechInvest koordinovaně a pružně podpořit projekty, které naráží na překážky při vlastní realizaci. Těch může být celá řada – od nedostatku financí přes chybějící kontakty, know-how a kapacity až po zdlouhavé procesy. Tým stojící za realizací hackathonu a fungováním platformy Spojujeme Česko (ZDE) tyto překážky pomůže překonat a pokusí se slibné projekty ve spolupráci firem, státních i soukromých expertů v dané oblasti a vizionářů uvést co nejdříve do praxe.

Přispěje k tomu i v minulém týdnu vyhlášený program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19 a spolupráce se soukromým sektorem. Partnery hackathonu jsou proto například firmy Amazon AWS, IBM, Avast nebo Microsoft. Hackathon podpořil také Future Port Prague, Startup World Cup & Summit nebo Institut cirkulární ekonomiky. Jedním z klíčových předpokladů pro úspěšnou realizaci hackathonu je také zapojení krajů a inovační infrastruktury, například v Jihomoravském kraji proto bude hackathonové aktivity pomáhat koordinovat JIC. Mentoři s technickým backgroundem odpovídající definovaným prioritám (ZDE) a další zájemci o partnerství napříč nejrůznějšími obory jsou vítáni. Státní iniciativa chce zároveň podpořit již fungující aktivitu českých technologických firem a IT nadšenců covid19cz a dalších platforem.

„Využít chceme nejen kontakty a kapacity partnerů projektu, ale i firmy z databáze platformy Spojujeme Česko. Databázi tak využijeme na maximum a propojíme díky ní ještě více těch, kteří kapacity nejen nabízejí, ale i poptávají. Firmě, které chybí nějaký IT expert, pomůžeme například takového experta sehnat. Vzhledem k tomu, že stojíme na pomezí státní a soukromé sféry, máme kontakty na investory, malé a střední podniky, startupy, ale i na různé instituce a osoby napříč státní správou. Proto jsme například schopní pomoci urychlit proces certifikace produktu, jako se nám to podařilo v případě ochranné polomasky CIIRC ČVUT,“ vypočítává přínos státu generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

„Chceme sladit potřeby naší země s obrovskou energií a dobrovolnictvím nejen v segmentu IT. Rádi bychom této aktivitě dali dlouhodobější charakter a připravili i další formy podpory. Do budoucna by to mohlo pomoci reagovat na podobné hrozby nebo jakékoli ohrožení státu, občanů nebo informací. Jednou ze zvažovaných variant je příprava inkubačního programu pro startupy a spin-offy, kde by se pracovalo i s některými nápady, které vzejdou z tohoto hackathonu,“ doplňuje Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Firmy se do hackathonu můžou zapojit tak, že zašlou své návrhy projektů přes jednoduchý webový formulář na stránce ZDE. Ten následně vyhodnotí porota, tzv. ideaboard složený z řad expertů, zástupců akademické sféry a státní správy s přímým napojením na ústřední krizový štáb, který mapuje priority a potřeby státu a který do 48 hodin po zaslání přihlášky zpracuje stručný feedback o potřebnosti realizace daného projektu. V ideaboardu pomyslně zasedne například rektor ČVUT Vojtěch Petráček, vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla, náměstek Petr Očko nebo viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková. Pokud projekt dostane zelenou, spojí se s přihlášeným zástupci týmu Spojujeme Česko a pomůžou mu zajistit například výpočetní kapacity, poradenství, finanční podporu nebo propojení se zástupci dalších firem i státu. Zároveň pomůžou s vyřízením administrativy tak, aby se přihlášený mohl naplno věnovat projektu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

8:05 Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

Energetický regulační úřad zveřejnil návrh, kolik by měly od ledna stát jednotlivé položky na faktur…